Narodowcy nie będą zadowoleni. Odkopano właśnie słowa, które Jarosław Kaczyński powiedział o nich 20 lat temu

Jarosław Kaczyński 20 lat temu krytykował narodowców za prorosyjskość.
Jarosław Kaczyński 20 lat temu krytykował narodowców za prorosyjskość. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Jak to się wszystko zmienia. Dziś środowiska narodowe są dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ostoją polskiego patriotyzmu, ale jeszcze niedawno było zupełnie inaczej. Dokładnie – 20 lat temu, kiedy twierdził, że takich ludzi cechuje prorosyjskość "ubrana w maskę patriotyczną".


Skąd te słowa? Z "Gazety Polskiej" z 29 kwietnia 1998 roku. W wywiadzie dla Tomasza Sakiewicza oraz Piotra Wierzbickiego Kaczyński mówił o dwóch modelach działalności rosyjskiej w Polsce.

– Pierwszy, pepeerowski, całkowitego podporządkowania Moskwie: uzasadniany ideą postępu. Zresztą ten model miał swoje tradycje i przed 1917 rokiem w postaci słowianofilstwa – opowiadał przyszły premier.


Ale dopiero drugi model jest naprawdę interesujący. – Drugi wzorzec nazywam targowickim. Charakteryzuje go odwoływanie się do wartości tradycyjnych, katolickich, narodowych. Prorosyjskość ubrana jest tam w maskę patriotyczną. Czyż Targowica nie była właśnie narodowa, katolicka, czyż nie pałała szacunkiem do polskiej przeszłości? – pytał retorycznie Kaczyński.

Nie kojarzy się to wam wprost z Marszem Niepodległości i ONR? Jak jest dzisiaj – wiadomo. Targowicą jest opozycja, zresztą TVP robi nawet sondy w tej sprawie, a narodowcy… wszyscy widzieliśmy, jacy zadowoleni z Marszu Niepodległości byli politycy PiS.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. [b]"Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"[/b]

Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. "Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. [b]Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

"Ludzie homoseksualni w przemowach pracowników Pańskiej organizacji są odczłowieczani, dehumanizowani, pozbawiani twarzy i uczuć. Przypisywane są nam nie tylko zbrodnicze intencje, również naszemu życiu odbierana jest jego pełnowartościowość i godność".