"Solidarności" jeszcze mało. Związkowcy Piotra Dudy chcą zakazać nawet e-handlu w niedziele

Po przegłosowaniu przez Sejm zakazu handlu w niedziele Piotr Duda, szef "S" ma powody do zadowolenia
Po przegłosowaniu przez Sejm zakazu handlu w niedziele Piotr Duda, szef "S" ma powody do zadowolenia Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Dwie trzecie oczekiwań "Solidarności” ws. handlu w niedziele została spełniona w przyjętej ustawie – powiedział przedstawiciel związku Alfred Bujara. Zapowiedział, że "S" będzie walczyć o objęcie ustawą też e-handlu oraz centrów logistycznych.

Alfred Bujara, przewodniczący krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ "Solidarność" powiedział PAP, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele spełnia dwie trzecie oczekiwań związku. – Ta jedna trzecia cały czas czeka na spełnienie – dodał. Ocenił, że można powiedzieć, że przyjęta ustawa satysfakcjonuje związek, ale nie do końca.

Podkreślił, że jest to początek zmian, jeśli chodzi o warunki i standardy w sektorze handlu, "taki po 28 latach powrót pracowników handlu do Europy".

Przypomniał, że związek oczekiwał wprowadzenia zakazu handlu w cztery niedziele już od przyszłego roku. – Nie udało się tego osiągnąć, ale mamy w ustawie zapisany kalendarz dochodzenia do wszystkich niedziel – ocenił. – Jesteśmy o tyle usatysfakcjonowani, że jest twardy zapis w ustawie dochodzenia do wszystkich wolnych niedziel, bo wcześniej istniało zagrożenie, że nie będzie tego kalendarza – stwierdził.

Zaznaczył, że związek ma uwagi do dwóch kwestii, które przewidywał projekt, a które nie znalazły się w przyjętej ustawie. Wyjaśnił, że chodzi o to, że z ustawy wyrzucone zostały centra logistyczne i dystrybucyjne. – Tam, za murami, gdzie opinia publiczna nawet nie ma możliwości zobaczyć, w jakich warunkach pracują tysiące ludzie, oni nie będą mieli wolnej niedzieli – argumentował Bujara. Wyraził też nadzieję, że ustawa w ciągu roku obejmie e-handel.


Uchwalona ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zakłada, że od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia; w 2019 r. handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, od 2020 r. ma obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedziele.

Źródło: bankier.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b] "Jak sąd kapturowy". [/b] Poseł i prawnik PO zdradzają, jak zapadła decyzja w sprawie kłamstwa premiera
WYWIAD

"Jak sąd kapturowy". Poseł i prawnik PO zdradzają, jak zapadła decyzja w sprawie kłamstwa premiera

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.

[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"