NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Nieżyjący prezydent Paweł Adamowicz był "honorowym wolontariuszem" hospicjum im. ks. Dutkiewicza w Gdańsku
  "Potrafił przyjść z kwiatami do pacjentki". To hospicjum było oczkiem w głowie prezydenta Adamowicza

  W gdańskim hospicjum im ks. Eugeniusza Dutkiewicza nie kryją zaskoczenia i wzruszenia. Wdowa po zamordowanym prezydencie Gdańska Magdalena Adamowicz zaapelowała by na sobotni pogrzeb nie przynosić kwiatów i zniczy, a zamiast tego wesprzeć bliskie jej mężowi organizacje. Niemal na jednym tchu wymieniła Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Hospicjum im ks. Dutkiewicza. Dlaczego akurat przyszłość tej placówki leżała na sercu zmarłemu prezydentowi?

 • Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności
  Pogrzeb prezydenta Adamowicza odbędzie się w sobotę w południe. Uroczystości pożegnalne już trwają

  Urna z prochami prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza spocznie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę - 19 stycznia, o godz. 12. Uroczystości pożegnalne rozpoczęły się już w czwartek. W Europejskim Centrum Solidarności przez 24 wystawiona będzie trumna z ciałem zmarłego prezydenta.

 • Jerzy Owsiak podczas 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  Jak WOŚP może dostać Pokojowego Nobla. Sam Owsiak mówił, że... go nie chce

  Miejmy nadzieję, że sprawdzi się powiedzenie, że do trzech razy sztuka. Bo wszyscy wiemy, że nie będzie chyba lepszego czasu na nagrodzenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka pokojową Nagrodą Nobla. Ale droga do tej nagrody jest bardzo daleka, co pokazują nam nominacje z poprzednich lat. Zarówno w 2017, jak i w 2018 roku Komitet Noblowski przyjmował zgłoszenia w sprawie nominacji WOŚP. Tyle tylko, że to niewiele znaczy. Schody zaczynają się później.

 • Mec Damian Konieczny broni z urzędu Stefana W., który zamordował prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
  "Adwokat diabła". To on broni Stefana W., który podczas finału WOŚP zamordował prezydenta Gdańska

  Do zarzutu się nie przyznał i odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące niedzielnych zdarzeń. Ale składał wyjaśnienia w ramach swobodnej wypowiedzi – tak o pierwszym przesłuchaniu Stefana W., zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, mówi w rozmowie z naTemat mec. Damian Konieczny, obrońca z urzędu. – Ciężar gatunkowy takiej sprawy jest na pewno inny niż spraw standardowych. Niczego to jednak nie zmienia w mojej pracy – podkreśla.

 • Aleksandra Dulkiewicz została już komisarzem w Gdańsku, czy dokończy kadencję Pawła Adamowicza?
  To będzie pierwsza prezydentka Gdańska? Nawet opozycja ją chwali

  Najpierw była asystentką, a potem zastępczynią i prawą ręką Pawła Adamowicza. Po jego zabójstwie przejęła obowiązki prezydenta w ratuszu. Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył ją już na komisarza, który będzie zarządzał Gdańskiem do wyborów nowego włodarza. Aleksandra Dulkiewicz jest osobą, do której zmarły samorządowiec miał ogromne zaufanie i która ma polityczny kapitał i mandat, by realizować jego testament.

 • Matthias Katsch stoi na czele międzynarodowej organizacji Stop Nadużyciom Kleru
  Badał pedofilię w niemieckim Kościele. Radzi Polakom, by nie polegać na dobrej woli księży

  – Myślę, że najważniejsze w skutecznej walce z pedofilią jest znalezienie sojuszników. Niestety, nie można polegać na dobrej woli przedstawicieli Kościoła – mówi naTemat Matthias Katsch z Niemiec, założyciel międzynarodowej organizacji "Stop Nadużyciom Kleru". Aktywista pomaga polskiej fundacji "Nie lękajcie się” przygotować raport o odpowiedzialności polskich biskupów za tuszowanie pedofilii. Ostatnio na zaproszenie posłanki Joanny Scheuring-Wielgus gościł w polskim Sejmie.

 • Markowi Belce, byłemu prezesowi NBP jest żal tej instytucji
  "Bardzo polska awantura". Marek Belka ostrzega, czym może skończyć się afera z zarobkami w NBP

  – Skończy się tym, że w banku centralnym te zarobki zostaną radykalnie obniżone, a fachowcy będą szukać pracy w bankach komercyjnych. To jest przykre. Pamiętamy, że niedawno w Sejmie obniżono pensje o 20 proc. Zadziałał podobny mechanizm – mówi w rozmowie z naTemat prof. Marek Belka, b. premier i b. prezes NBP. Jego zdaniem na awanturze wokół zarobków w NBP cierpi przede wszystkim wizerunek banku.

 • Paweł Niemczuk jest Głównym Lekarzem Weterynarii
  To jego internauci obwiniają za planowaną rzeź dzików. Dawno nikt tak nie "połączył" Polaków

  Już dawno żadna akcja nie połączyła tyle osób w sieci. Pół internetu "poszło na wojnę” z PiS w obronie dzików w związku z ich planowanym masowym odstrzałem. Wśród głównych odpowiedzialnych za szykowaną rzeź wymieniają Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka. Urzędnik stał się niemal wrogiem publicznym, a jego zdjęcie przypominające jakiś "list gończy” udostępniło już tysiące osób w mediach społecznościowych.

 • Słowa Salviniego o "osi włosko-polskiej" żle się skojarzyły wielu internautom
  Powstanie "oś włosko-polska"? Niefortunne słowa Salviniego w Warszawie

  Matteo Salvini powiedział po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim, że liczy na powstanie "osi włosko-polskiej". Wypowiedź – szczególnie w ustach eurosceptycznego polityka – wzbudziła oczywiste skojarzenia z Państwami Osi.

 • Prezes NBP Adam Glapiński jest coraz bardziej poirytowany pytaniami dziennikarzy
  "Ma bo ma". Tak prezes NBP odpowiedział na pytanie, czy jego współpracowniczka ma odpowiednie kompetencje

  To już buta, czy tylko nerwy? Adama Glapińskiego podczas konferencji prasowej zapytano o kompetencje jednej z jego współpracowniczek. – Ma kompetencje, bo ma kompetencje – rzucił zdenerwowany. Szef NBP z coraz większą irytacją reaguje na pytania dziennikarzy.

O sobie

Pochodzę z Radomia. Miałem przyjemność pracować dłużej bądź krócej m.in. w „Teleexpressie” TVP1, „Trybunie”, „Przeglądzie”, „Fakcie”, „Super Expressie”, „Panoramie” TVP2, TVP Info, tvp.info. Głównie działy polityczne albo publicystyka. Po „dobrej zmianie” w TVP trafiłem do naTemat.

Napisz do autora: jaroslaw.karpinski@natemat.pl