NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Aktywiści nowej "koalicji propolskiej"
  "Chcemy dać odpór". Nowa formacja Korwina, Brauna i Liroya zamierza kąsać PiS z prawej strony

  – Definiuje nas stosunek do UE jako instytucji, która nie do końca realizuje polski interes narodowy. Przypominamy naszym wyborcom, że to politycy PiS uzgadniali Traktat Lizboński, później go przegłosowali, podpisali i ratyfikowali. To PiS odpowiada więc za taki kształt UE, a nie inny – mówi w rozmowie z naTemat poseł Jakub Kulesza z powstałej właśnie Konfederacja KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy.

 • Dr hab. August Grabski z Instytutu Historycznego UW bada m.in zbrodnie tzw. żołnierzy wyklętych na Żydach
  "Antysemickie zbrodnie 'wyklętych' szacowałbym na ponad 200 zabitych Żydów". Historyk obala kolejny mit

  – Kiedy zostaną dobrze opisane indywidualne zbrodnie antysemickie w czasie Zagłady czy po niej, okaże się, że istniały całe sektory polskiego społeczeństwa wolne od politycznego czy klerykalnego antysemityzmu. Wtedy runie konstrukcja "kolektywnej winy Polaków” czy "kolektywnego współudziału Polaków” w Zagładzie – mówi w rozmowie z naTemat dr hab. August Grabski z Instytutu Historycznego UW, który bada m.in. zbrodnie tzw. żołnierzy wyklętych na Żydach.

 • Szef ZNP Sławomir Broniarz nie potrafi wiele powiedzieć o kwalifikacjach ministra Zielińskiego do zarządzania MEN
  "Był już minister, który chciał się sprawdzić". Szef ZNP nie zostawia suchej nitki na kandydaturze Zielińskiego

  – On po prostu był. Jak wielu ministrów był dość bezbarwny, nie miał nic do zaoferowania w kwestiach konkretnych rozwiązań związanych z pedagogiką. Spotykał się czasem ze związkowcami. Ale pytałem nawet swoich kolegów i nikt nie pamięta pana Zielińskiego z jakiegokolwiek wydarzenia, które wywarłoby jakieś szczególne piętno na edukacji, tudzież na sytuacji nauczycieli – tak Sławomir Broniarz, szef ZNP wspomina w rozmowie z naTemat pracę Jarosława Zielińskiego w MEN za pierwszych rządów PiS. Obecny wiceszef MSWiA być może znowu będzie chciał się sprawdzić w oświacie.

 • Robert Kropiwnicki i Patryk Jaki zasiadają razem w komisji ds. reprywatyzacji
  Kropiwnicki przyjął facebookowe przeprosiny Jakiego za agencję towarzyską. "Czuję niedosyt, ale takie miały być"

  Trzy lata temu wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oskarżył z trybuny sejmowej posła PO Roberta Kropiwnickiego, że ten w swoim domu prowadzi agencję towarzyską. Słowa miały siłę rażenia słynnego "dziadka z Wehrmachtu”, bo o zarzutach Jakiego informowały wszystkie media. Ostatnio na mocy sądowej ugody polityk PiS przeprosił posła opozycji… na Facebooku. W rozmowie z naTemat Kropiwnicki tłumaczy, że czuje wprawdzie niedosyt, ale jest usatysfakcjonowany przeprosinami.

 • Ks. Ludwik Kowalski, obecny proboszcz św. Brygidy przewodniczył mszy w intencji prałata Jankowskiego
  Ofiary ks. Jankowskiego to dla niego "pieniacze". Ten ksiądz stanął na czele obrońców prałata

  Odprawił mszę w jego intencji, a zarzuty pedofilii nazwał "pomówieniami pieniaczy”. Wygłaszał te słowa w dniu, gdy papież Franciszek w Watykanie wyznawał winę Kościoła za czyny pedofilskie. Kim jest ks. Ludwik Kowalski, który po śmierci prałata Jankowskiego rządzi parafią św. Brygidy w Gdańsku i kontynuuje jego opus magnum, czyli budowę bursztynowego ołtarza?

 • Piotr Głuchowski kończy pisać biografię ks. prałata Henryka Jankowskiego
  "Chyba odkryłem, skąd wzięły się jego dewiacje". Piotr Głuchowski napisał biografię prałata Jankowskiego

  – Moim zdaniem po lekturze tej książki żaden czytelnik nie będzie miał wątpliwości, co do tego, że prałat pedofilem był. A właściwie, żeby być ścisłym, był efebofilem – mówi w rozmowie z naTemat Piotr Głuchowski, autor biografii: "Prałat. Ukryta historia ks. Jankowskiego", która ukaże się w czerwcu nakładem Wydawnictwa Agora.

 • Prof. Stępkowski to kolejny człowiek Ordo Iuris, który robi błyskotliwą karierę w instytucjach państwa
  Z Ordo Iuris trafił prosto do Sądu Najwyższego. Kim jest prof. Aleksander Stępkowski?

  Andrzej Duda powołał do Sądu Najwyższego założyciela Ordo Iuris i byłego wiceministra w rządzie PiS prof. Aleksandra Stępkowskiego. To kolejny przykład na to, jak rosną wpływy ludzi tej ortodoksyjnej katolickiej organizacji w instytucjach państwowych.

 • Papież Franciszek całuje dłoń Marka Lisińskiego, ofiary księdza pedofila
  "Żadne słowa nie były potrzebne”. Marek Lisiński o geście Franciszka, który przejdzie do historii

  – Byłem w szoku. Dopiero po tym fakcie uświadomiono mi, że tak naprawdę takiego gestu w Kościele jeszcze nie było. Ja nie znam hiszpańskiego, nauczyłem się tylko kilku słów. Gdy podeszliśmy do Franciszka, wręczyliśmy mu raport ws. pedofilii w Kościele i powiedziałem po hiszpańsku, że "jestem dzieckiem-ofiarą z Polski”. Trzymałem swoje zdjęcie. Papież bardzo wtedy posmutniał – opowiada w rozmowie z naTemat Marek Lisiński, prezes fundacji "Nie lękajcie się” i ofiara księdza pedofila.

 • Austriak Gerald Birgfellner i jeden z jego pełnomocników mec. Jacek Dubois w drodze do prokuratury
  Żądają jej wykluczenia ze sprawy za stronniczość. Kim jest prokurator, która zajmuje się taśmami Kaczyńskiego?

  Pełnomocnicy austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera zażądali wyłączenia prokurator, która go przesłuchuje. Twierdzą, że mają poważne wątpliwości co do jej bezstronności. Wcześniej pojawiły się informacje, że śledcza miała nakłaniać Austriaka, by odwołał twierdzenie, iż to Jarosław Kaczyński polecił mu dać pieniądze księdzu Rafałowi Sawiczowi. Kim jest Renata Śpiewak, która prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie taśm Kaczyńskiego?

 • Dziennikarz Tomasz Sekielski był świadkiem obalenia pomnika prałata Jankowskiego
  "Będę przesłuchany". Sekielski opowiada o kulisach obalenia pomnika ks. Jankowskiego

  – Oni działali bardzo sprawnie. Cała akcja zajęła im maksymalnie 20 minut. Przerzucili linę wokół pomnika, przywiązali ją do drzew. Powstała dźwignia, żeby pociągnąć ten pomnik. Ułożyli też wcześniej opony, żeby monument, jak będzie upadał, nie roztrzaskał się – opowiada w rozmowie z naTemat Tomasz Sekielski, który był naocznym świadkiem obalenia pomnika prałata Jankowskiego w Gdańsku. Dziennikarz został wezwany na przesłuchanie w tej sprawie.

O sobie

Pochodzę z Radomia. Miałem przyjemność pracować dłużej bądź krócej m.in. w „Teleexpressie” TVP1, „Trybunie”, „Przeglądzie”, „Fakcie”, „Super Expressie”, „Panoramie” TVP2, TVP Info, tvp.info. Głównie działy polityczne albo publicystyka. Po „dobrej zmianie” w TVP trafiłem do naTemat.