Niezwykłe zdjęcia groźnego wulkanu na Bali. Tysiące turystów utknęło na wyspie. "Loty odwołane. Utknęliśmy"

Wulkan Agung na Bali od września daje o sobie znać.
Wulkan Agung na Bali od września daje o sobie znać. Fot. Screen/https://youtu.be/islcMmfHHqE
Wulkan Agung uaktywnił się już w wrześniu, ale to co dzieje się teraz przerosło wyobrażenia wszystkich. Od kilku dni Agung wyrzuca w powietrze ogromne chmury pyłu i coraz bardziej paraliżuje tutejsze życie. Od niedzieli odwołano dziesiątki lotów, na wyspie utknęło ok. 60 tys. turystów, władza zarządziły ewakuację około 100 tysięcy ludzi. Gdy wulkan wybuchł w 1963 roku zginęło ponad 1600 osób.

"Nie zazdrościmy tym, którzy planowali spędzić najbliższe dni na wypoczynku w jednym z najczęściej odwiedzanych turystycznych zakątków świata. Potęga przyrody daje o sobie znać" – napisał właśnie serwis turystyczny fly4free. I dalej – że zawieszono dziesiątki lotów, a lotnisko w Denpasar, najważniejszy port lotniczy kraju po Dżakarcie, zostało zamknięte, a turyści koczują w okolicy. "Nad Bali nie widać aktualnie żadnych samolotów. To niezwykła sytuacja – normalnie w tych okolicach niebo jest gęste od maszyn wielu przewoźników" – pisze serwis.
Już od września wiele państw ostrzegało turystów przed wyjazdami na wyspę, m.in. USA i Wielka Brytania. Na stronie polskiego MSZ nie ma takiego ostrzeżenia, choć Polacy też tu przecież wyjeżdżają. W sieci co chwila pojawiają się doniesienia o odwołanych lotach. "Utknęliśmy na Bali" – piszą internauci na TT.

Zewsząd docierają sygnały, że na wyspie zrobiło się niebezpiecznie, obowiązuje najwyższy alert, zapadła decyzja o ewakuacji mieszkańców w promieniu 10 km od wulkanu. "Cały czas trwa erupcja. Z krateru wydobywa się pył na wysokość 3000 m" – informuje facebookowy profil Zobacz Bali. Choć jednocześnie jego autorzy mocno uspokajają, że dalej od Agung nie jest źle. Popularne kurorty znajdują się blisko 100 kilometrów dalej.
Zobacz Bali

"Na Bali jest spokojnie. Teren poza 9 km wokół wulkanu jest bezpieczny, więc proszę się nie denerwować i podchodzić z duży dystansem do wiadomości podawanych przez media. Jedynym zagrożeniem może być opadający pył wulkaniczny. Warto zaopatrzyć się w maseczki z filtrem N95. Dostępne m. in. w sieci sklepów ACE Hardware".

❗Wulkan Agung 28.11 8:30 czasu lokalnego❗ ℹ️ cały czas trwa erupcja. Z krateru wydobywa sie pyl na wysokosc 3000 m. ⚠️...

Opublikowany przez Zobacz Bali na 25 listopada 2017
Od kilku dni sieć zalewają niezwykłe zdjęcia i nagrania budzącego się wulkanu. Robią ogromne wrażenie. Agung wznosi się na wysokość 3 tys. m m.p.m.
A tu można oglądać wulkan na żywo.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...