"To było totalne zaskoczenie. Dla nas potężny zastrzyk finansowy". To tu trafił dochód z albumu, który czytał Kaczyński

Pieniądze z aukcji Albumu Kotów, który czytał Jarosław Kaczyński, są już na koncie Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
Pieniądze z aukcji Albumu Kotów, który czytał Jarosław Kaczyński, są już na koncie Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Fot. Facebook/KTOZ
Zdjęcie prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który czyta w Sejmie "Atlas Kotów", było hitem w sieci. Atlas szybko został wykorzystany, trafił na aukcję i osiągnął kwotę 25 tys. zł. Pieniądze trafiły do Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i już są na jego koncie. Dlaczego akurat tu? – Dla nas to potężny zastrzyk finansowy – mówi naTemat Paulina Boba, kierowniczka biura KTOZ.


Jak to się stało, że pieniądze z licytacji "Albumu Kotów" z dedykacją Jarosława Kaczyńskiego trafiły właśnie do Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami?

To było totalne zaskoczenie. Tak czy inaczej zbieraliśmy środki na zakup nowego ultrasonografu dla schroniska dla bezdomnych zwierząt w Krakowie. To był cel koncertu charytatywnego, który organizujemy co roku od 28 lat lat. Cały dochód miał być przeznaczony na ten zakup. Pozostałą cześć dopłacilibyśmy z naszych środków.

Nic Państwo wcześniej się nie podejrzewaliście?

Czytałam, że prezes czytał "Atlas Kotów", ale abolutnie nam do głowy nie przyszło, że tak ta historia się rozwinie. Gdy pojawiła się informacja, że atlas z dedykacją pana Kaczyńskiego zostanie przeznaczony na cele charytatywne, właśnie na koncert Granie na Szczekanie, to bardzo się ucieszyliśmy. Stwierdziliśmy, że jest to bardzo fajna reklama i koncertu, i całej akcji. Natomiast nikt absolutnie nie spodziewał się, że osiągnie tak astronomicznie ogromną kwotę, jaką jest 25 300 zł. Dla nas to potężny zastrzyk finansowy, jeśli chodzi o zakup tego sprzętu. Z koncertu udało się uzyskać 16 tysięcy plus 10 tys. od anonimowego sponsora.

Kochani!!! Mamy przelew za Atlas!!!!;️ Przypominamy, że słynny Atlas Kotów został wylicytowany za 25 300,00 zł na Charytatywni Allegro!!

Opublikowany przez KTOZ Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami na 30 listopada 2017
Ile kosztuje taki ultrasonograf?

100 tysięcy zł.

Ale jak się Państwo dowiedzieliście, że to właśnie do was trafi kwota z licytacji albumu?

Pan prezes przekazał nam atlas, a zbiórkę charytatywną zorganizowało KTOZ i to na naszej aukcji wylicytowaliśmy ta kwotę. Pani Małgorzata Wasserman była wcześniej zaproszona na koncert. Kiedy miała już bilety, zwróciła się do pana prezesa z zapytaniem, czy nie przeznaczyłby tego atlasu właśnie na ten cel. I on się zgodził. Wtedy pani Wasserman skontaktowała się z naszą prezes.


Pan Jarosław Kaczyński kontaktował się z Państwem?

Nie, to my wysłaliśmy pismo z podziękowaniem za przekazanie atlasu.

Można spytać, co napisaliście Państwo w podziękowaniu?

"Pragniemy przekazać wyrazy najwyższej wdzięczności i uznania za wsparcie naszej akcji Granie na Szczekanie i przekazanie słynnego Atlasu Kotów na aukcję. Gest ten ma dla nas wielkie znaczenie, zarówno promocyjne, jak i materialne. Pieniądze uzyskane z licytacji stanowią lwią część kwoty potrzebnej do zakupu sprzętu dla ultrasonografii dla schroniska dla bezdomnych zwierząt w Krakowie".

Jak, tak po ludzku, ocenia Pani gest prezesa?

Uważam, że jest super. Że osoby publiczne i celebryci powinni wykorzystywać wpływ, jaki mają na społeczeństwo po to, by szerzyć dobro i empatię. W naszym wypadku zwierząt, ale to oczywiście ma szeroki zakres.

Każda publiczna osoba, która mówi na temat tego, że warunki zwierząt powinny się zmienić, że powinniśmy szanować zwierzęta, to dla mnie bardzo ważne. Nie raz próbowaliśmy namówić księży, którzy cieszą się olbrzymim autorytetem zwłaszcza w małych miejscowościach, żeby powiedzieli, że zwierzęta powinny być szanowane, że powinny mieć godne warunki. Ale księża nie chcą o tym mówić. My wręcz jeździmy na interwencje do księży.

Jakie to interwencje?

Ostatnio mninizoo pod Myślenicami, zwierzęta w fatalnych warunkach, bardzo zaniedbane. Dwa psy w okolicach Krakowa, które były na łańcuchu, trzymane bez żadnej budy. Słynna akcja w Krakowie, jak ksiądz zabijał psa w budzie deskami, żeby nie szczekał, bo przeszkadza podczas mszy...

Niestety, bardzo dużo ludzi wzoruje się na tym, co robi proboszcz. Jeśli nie idzie przykład z góry, to nie czują się w potrzebie, by ich zwierzęta miały dobre warunki. Gdyby ktoś z autorytetem poszedł tam i powiedział, że to jest złe, to prędzej by posłuchali niż nas, weterynarza, czy policji.

Inspektorzy Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami udali się na interwencję w okolice Myślenic, gdzie znajduje...

Opublikowany przez KTOZ Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami na 30 listopada 2017
I co mówią księżą?

Tam, gdzie były dwa psy, powiedział, że bolą go plecy, chodzi na rehabilitację i nie ma czasu się tym zajmować i nie ma kto mu budy przenieść, dlatego psy leżą bez budy. Inny – że nie widzi problemu. W Krakowie w ogóle nie chciał z nami rozmawiać.

A celebryci chętnie się angażują?

Tak, coraz więcej osób mówi o tym, że ma zwierzaki, adoptuje z schronisk. Biorą udział w różnych akcjach charytatywnych. Pozują do kalendarzy. Mówią o tym w telewizji. To ważne, bo do wielu ludzi właśnie to dociera. Że coś jest modne, coś wypada albo nie. A im większy osoba ma posłuch, tym większa jest szansa, że dotrze to do ludzi.

Ten gest pana Kaczyńskiego ma takie szanse?

Myślę, że tak. Że dla wielu ludzi było to coś nowego.

Ocieplił wizerunek?

Pewnie, że tak. To nawet widać w komentarzach na naszym FB. Ludzie, którzy piszą, że zrobił to, by ocieplić wizerunek, za chwilę dodają – ale zrobił to skutecznie.
Inni politycy też biorą udział w takich akcjach?

Politycy rzadziej. Jest kilku, którzy walczą z ustawą, chcą wprowadzić zmiany. Ale jak były łańcuchy, tak są nadal zgodne z ustawą o ochronie zwierząt. Tak samo zwierzęta w cyrku. Zwierzęta na futra, tak samo.

Ale mogą być zmiany, które forsuje prezes PiS. To może być jego zasługa?

Nie wszystko. Absolutnie tak nie uważam. My jesteśmy absolutnie apolityczni. Pomagali nam również przedstawiciele innych partii politycznych. Co roku pan prezydent Krakowa ofiaruje coś na nasz koncert, w tym roku były to klucze do miasta. A teraz pan Kaczyński coś ofiarował. To nie jest tak, że my jesteśmy związani z jedną partią. Doceniamy gesty bez względu na partię, jaką dana osoba reprezentuje.

Ale jest projekt nowej ustawy, której zwolennikiem jest prezes Kaczyński.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, to będzie sukces. Ale nie tylko pan Kaczyński będzie odpowiedzialny za ustawę o ochronie zwierząt. Akurat, jeśli tak się stanie, będzie to za rządu PiS. Dla nas najważniejsze, żeby ta ustawa weszła w życie, a nie że tylko PiS się do tego przyczynił. Myślę, że też PO. Wielu polityków PO również walczy o ochronę zwierząt.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona