Już 80 lat temu polscy kibice liczyli na "Roberta Lewandowskiego". Lekcja przed mundialem

Bartosz Borkowski wyjaśnia dlaczego lewacy protestowali przed pierwszym meczem Polski z Niemcami.
Bartosz Borkowski wyjaśnia dlaczego lewacy protestowali przed pierwszym meczem Polski z Niemcami. Fot. screen/yotube/MiedzywojennaTv
Cieszysz się, że Polacy nie spotkali się w "grupie śmierci" z Niemcami? I słusznie! Ten pasjonat piłki nożnej i historyk wcielił się w rolę komentatora sportowego, aby przypomnieć, że dziś jest ważna data. 3 grudnia 1933 roku rozegrano pierwszy mecz Polski z Niemcami. Niezbyt udany, zresztą podobnie jak wiele następnych.


Piłkarski świat zamarł, gdy 1 grudnia w Moskwie losowano grupy piłkarskie. Na szczęście tym razem nie mieliśmy szans trafić na naszego zachodniego sąsiada, jako że zarówno Polska jak i Niemcy byli losowani z pierwszego koszyka. I dobrze, bo historia naszych spotkań z Niemcami to niemal niekończąca się seria porażek. Historyk i pasjonat piłki Bartosz Borkowski nagrał krótki film, w którym przypomina, że 84 lata temu mieliśmy drużynę, która o mały włos, a nie wygrała z Niemcami. A mimo to przegrała.


3 grudnia 1933 na berlińskim stadionie po raz pierwszy starły się drużyny piłkarzy Polski i Niemiec. Emocje były większe niż na Marszu Niepodległości. Już wtedy polscy lewacy wzywali do bojkotu. Nie chcieli, aby piłkarze jechali do Berlina. Zorganizowali w Warszawie swój mecz, z którego dochód przeznaczony był dla żydowskich uchodźców z III Rzeszy.


Tymczasem w Berlinie pierwsza połowa meczu wiała nudą, za to w drugiej dominowali... Polacy. Gdyby nie chwila nieuwagi w 89 minucie, moglibyśmy sprawić sporą niespodziankę. – Przypomina to sytuację z meczu w 2006 roku – ocenia Borkowski. Jest jednak małe "ale". W 1933 r. polska drużyna miała zdecydowaną przewagę, a w 2006 r. polska bramka była oblegana niczym Jasna Góra.


"Nic się nie stało, Polacy, nic się nie stało". Okazuje się, że już przed wojną byliśmy mistrzami w leczeniu ran przyśpiewkami. Bartosz Borkowski dokopał się do nagłówków przedwojennych gazet. Wśród nich jeden, wymowny... – "Pech, staropolski pech" – czyta historyk.
Skoro wq 1933 roku niewiele brakowało do szczęście, to nie ma niczego dziwnego w tym, iż polscy kibice spodziewali się zwycięstwa w rewanżowym spotkaniu. Zainteresowanie było ogromne. Przygotowano dodatkowe pociągi, które zwoziły kibiców z całej Polski. Władze Polskie obawiały się incydentów, tym bardziej, że wcześniej lewicowe bojówki poturbowały niemieckich cyklistów. PZPN apelował do kibiców o kulturalne zachowanie.

W ocenie Borkowskiego polscy piłkarze nie mieli większych szans. Optymistycznie liczyli na umiejętności ówczesnego Roberta Lewandowskiego, czyli Ernesta Wilimowskiego. Podczas meczu Wilimowski zdobył nawet pierwszą bramkę. Był bohaterem, a kilka lat później założył koszulkę ze swastyką.

W ostatnich 13 minutach rozwiane zostały jednak nadzieje na zwycięstwo. Mecz zakończył się wynikiem 2:5. Borkowski opisał emocje współczesnych kibiców na taki wynik.
– Na pierwsze historyczne zwycięstwo nad zachodnim sąsiadem, cierpliwy kibic musiał czekać aż do 2014 roku – wyjaśnia historyk.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Jedyny taki powiat w Polsce wschodniej. "Kto mi wytłumaczy, co sprawia, że tam zawsze na żółto?"

TYLKO W NATEMAT

0 0Prawie 50 proc. poparcia dla PiS. Oni najbardziej przestrzelili z sondażami, dziś trudno im wierzyć
O TYM SIĘ MÓWIPartnerem materiału jest 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Trójkąt małżeński. Czyli zanim weźmiesz ślub, sprawdź, jak kobieta reaguje na twojego przyjaciela
0 0"Co z ciebie za facet?" Historie mężczyzn, którzy nie zasłużyli na tytuł bohatera domu
0 0Enrique Iglesias pokazał, jak bawi się z dziećmi. Fani pokochali uroczy film
0 0Jak w 30 sekund zranić tysiące dzieci? Odpowiedź to spot finansowany przez resort sprawiedliwości
WARTO WIEDZIEĆ 0 0"Tykająca bomba". Kurdowie pilnowali obozów dla bojowników ISIS i ich rodzin. Oto co się tam dzieje
WYWIAD 0 0"Jeszcze trochę i nazwą nas kułakami". Ten przedsiębiorca jako jedyny pokonał PiS na wschodzie
POLECAMY 0 0"Nasz prezydent, Wasz premier". Tak opozycja może pokonać Dudę w wyborach prezydenckich
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Możecie ich nie znać, ale zaraz o nich usłyszycie. 10 gwiazd nowego Sejmu, które mogą namieszać
FELIETON 0 0"W trzy miesiące zarobisz tyle, ile przez całą kadencję". Oto metody, którymi PiS może wyrwać Senat
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Krystyna Janda znów to zrobiła. Jeden obraźliwy wpis skasowała, drugi pozostał

POZNAJ DADHERO.PL

DADHERO.PL 0 0Nie wiesz, co to emocje, jeśli nie byłeś przy porodzie. Spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej
0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców
0 0Byliśmy w nowym bastionie "dobrej zmiany" i wiemy, skąd prawie 90 proc. poparcia dla PiS