Bojkot komercyjnego Mikołaja. "Zlewaczyli go", to "ateistyczny błazen" i "czerwony pajac"

Fot. Screen z Facebooka
6 grudnia media społecznościowe wypełniły się zdjęciami Mikołajów, prezentów i szczęśliwych dzieci, które je otrzymały. Ale nie tylko. Pojawiły się też głosy oburzonych, którzy wzywają do bojkotu i wprost uznają, że eksponowany w mediach i reklamach wizerunek Mikołaja to "ateistyczny błazen", "czerwony pajac".


Prawdziwy Swiety Mikolaj!

Opublikowany przez Agata Kalmuk na 4 grudnia 2017
W sieci zaroiło się od porównawczych zdjęć z komentarzami: biskup Mikołaj versus "uzurpator", kolorowy krasnal. "Nawet Mikołaja zlewaczyli"; "Przypominam, że prawdziwy św. Mikołaj z Miry był biskupem, a nie jakimś kanarem czy krasnalem komercyjny"; "To jest prawdziwy św. Mikołaj, a nie podstarzały krasnal z Finlandii " – komentują internauci. Nawołują do bojkotu komercyjnego Mikołaja i wzywają rodziców, by przypomnieli swoim dzieciom o biskupie z Miry.
Fragment tekstu "Prawdziwy Święty Mikołaj":

Ubrany na czerwono, rumiany jegomość, podróżujący z górą prezentów saniami zaprzężonymi w renifery niemal całkowicie wyparł wizerunek prawdziwego świętego Mikołaja – biskupa. Dużą rolę odegrały koncerny produkujące żywność, słodycze i zabawki, wielkie centra handlowe – a szczególnie reklama Coca-Coli z 1931 roku. Czytaj więcej

Prawdziwy święty Mikołaj był Biskupem :) a tutaj taka perełka: http://www.mikolajkk.pl/index.php/modlitewnik/8-godzinki

Opublikowany przez Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu na 5 grudnia 2015

Biskup, nie krasnal

Tomasz Jazłowski na łamach Wolna-polska.pl poświęcił nawet temu zjawisku tekst. Przypomina w nim, że święty Mikołaj jest postacią historyczną. "Swoim cnotliwym żywotem zasłużył sobie na szczęście wieczne i oręduje za nami przed obliczem wszechmocnego, Trójjedynego Boga, oraz jest dla nas wzorem dobroci, ukazując nam jak mamy żyć, aby się zbawić" – uważa Jazłowski.
Ale – jego zdaniem – na ulice miast, centrów handlowych wychodzą "postacie, które podszywają się pod postać tego świętego". A w mediach "panują mniejsi bracia tych podstępnych i perfidnych udawaczy, czyli tzw. mikołajki" – pisze dalej.
Fragment tekstu Tomasza Jazłowskiego

Czy chcemy, by brodaty grubasek w czerwonym kubraczku, z nosem klauna i głupkowatym uśmieszkiem oraz jego mniej lub bardziej udane klony zupełnie zastąpiły świętego naszego Kościoła? Czy produkt speców Coca-Coli od reklamy pokona tradycję naszych ojców i dziadów? Czytaj więcejNie Laponia, a Bari

"To ja, święty Mikołaj! Myślicie, że mnie znacie? Całe życie spędziłem w krajach o ciepłym klimacie" – to fragment wiersza, który opublikowano na stronie Fraszki-ulotki.info.pl. Dalej mowa o tym, że prawdziwy Święty Mikołaj pochodzi z Licji, jest Turczynem. "Jestem biskupem. Tymczasem czyjaś sztuczka chytra sprawiła, że gdzieś się zapodział i pastorał
i mitra!" – uważa autor.

Wiersz pochodzi ze strony Fraszki-ulotki.pl:

To ja, Święty Mikołaj! Myślicie, że mnie znacie? Całe życie spędziłem w krajach o ciepłym klimacie…

(Mało kto o tym pamięta, więc wspomnę od niechcenia: Pochodzę z Licji i jestem Turczynem z urodzenia…).

Czy ktoś mi może wyjaśnić z jakiego powodu teraz mi każą marznąć w krainie wiecznego lodu?

Jestem biskupem. Tymczasem czyjaś sztuczka chytra sprawiła, że gdzieś się zapodział i pastorał i mitra!

I jeszcze jedna sprawa martwi mnie ogromnie… Piszecie do Laponii, Myśląc, że list trafi do mnie…

A trzeba pisać do Bari! I chyba przyszła pora, by wreszcie zdemaskować tego uzurpatora… Tęgiego krasnala, co mieszka z elfami na biegunie nosi czerwony kubrak i w saniach po niebie sunie…

Chyba mu wreszcie powiem: Proszę Jegomości! Pan popełnia przestępstwo kradzieży tożsamości!

Nie strój się w cudze piórka Wszystkie kłamstwa odwołaj! Przeproś mnie, samozwańcu! Prawdziwy Święty Mikołaj! Czytaj więcej"Zrób dobro"

Jak na komercyjnego Mikołaja, który pojawia się chociażby w reklamach słodyczy, patrzy Kościół? – Często to uproszczony wizerunek. Zaciera się granica i nie wszyscy wiedzą, że Mikołaj był biskupem. To dwa różne światy, które dla ludzi są jedną zbitką – mówi nam ksiądz Zbigniew Kulesza. Rówież inny duchowny wypowiada się w podobnym tonie. – Parę lat temu papież Benedykt XVI planował zlikwidować uroczystość Bożego Narodzenia i "przenieść" to święto na 6 stycznia. Chciał uwalić całą komercję. I ja mam podobne zdanie – zaznacza kapłan.

Pamiętam z dzieciństwa, że mój Tato, co roku 5 grudnia malował na gazecie maskę (twarz) Mikołaja. Przyklejał do niej...

Opublikowany przez Grzegorz Kramer na 5 grudnia 2017
Głos w tej sprawie zabrał także ojciec Grzegorz Kramer. Na Facebooku zaapelował, by nie dokonywać religijnego mordu na "komercyjnym" Mikołaju. "Takie fejsowe mordy nikogo nie nawrócą" – uważa Kramer. I prosi, by dziś "nie kopać amerykańskich krasnali, zwykłych Mikołajów", ale "ucieszyć się dobrem, które robią". A – jego zdaniem – dobre jest to, że święty Mikołaj inspiruje również niewierzących.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Odebrano mi już wszystko!". Prawicowy guru zrobił obrzydliwą krzywdę ofierze księdza pedofila
0 0Jest gorzej niż myśleliście. Tak PiS ukrywa patologie w służbie zdrowia
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
0 0USA nie mogą żyć z Huaweiem, bez niego też nie. Znowu luzują sankcje
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Wyrok za niski? Wnuk Wałęsy do więzienia może trafić na dłużej