Komisja Patryka Jakiego zdecydowała. Rodzina prezydent Warszawy ma zwrócić miastu miliony za kamienicę przy Noakowskiego

Komisja reprywatyzacyjna z Patrykiem Jakim na czele podjęła decyzję o zwrocie pieniędzy miastu za kamienicę przy Noakowskiego 16.
Komisja reprywatyzacyjna z Patrykiem Jakim na czele podjęła decyzję o zwrocie pieniędzy miastu za kamienicę przy Noakowskiego 16. Fot. Adam Stępień/Agencja Gazeta
Dzisiejsze posiedzenie komisji zajmującej się sprawą reprywatyzacji warszawskich było najważniejsze spośród wszystkich dotychczasowych. A to ze względu na decyzję, którą komisja podjęła: rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz musi zwrócić miliony za przejętą kilkanaście lat temu kamienicę – podaje TVP Info.

Komisja weryfikacyjna pod przewodnictwem Partyka Jakiego nakazała zwrot przez beneficjentów reprywatyzacji kamienicy przy Noakowskiego 16 równoważności nienależytej korzyści w wysokości 15 mln 375 tys. zł. Decyzja ta została podjęta po rekomendacji, której autorem był wiceminister Jaki.

Prezydent Warszawy wiedziała o nieprawidłowościach przy reprywatyzacji nieruchomości przy Noakowskiego 16, tym bardziej, że nabywcami udziałów byli członkowie jej rodziny – stwierdził Patryk Jaki i przypomniał, że prawa do części tej nieruchomości w 2003 r. nabył m.in. Andrzej Gronkiewicz-Waltz, mąż prezydent Warszawy.
Po tym, jak decyzja komisji nabierze mocy prawnej, jej przewodniczący będzie miał prawo wystawić tzw. tytuł wykonawczy, w efekcie którego pieniądze na spłatę orzeczonego zwrotu zostaną zabezpieczone na kontach osób, które skorzystały na reprywatyzacji. Jak powiedział wiceminister Jaki, decydujący wpływ na decyzję miały odnalezione dokumenty zawierające zeznania wujka męża Hanny Gronkiewicz-Waltz, w których przyznaje się on do przejęcia praw do warszawskiej kamienicy od szmalcownika Leona Kalinowskiego.

źródło: tvp.info
Trwa ładowanie komentarzy...