10 lipca rusza internetowy kurs korzystania z wyszukiwarki Google. Różne techniki wyszukiwania prezentowane będą pod hasłem "Power Searching with Google". A czy ty jesteś mistrzem pola "wyszukaj"? Prezentujemy wam krótki zbiór podstawowych zasad wyszukiwania w internecie.
O współczesnej młodzieży mówi się czasem, że to "dzieci internetu". Wraz z pojawieniem pokolenia wychowującego się w nowych realiach redefinicji uległo pojęcie wiedzy, zapamiętywania informacji oraz uczenia się. Wszystko przez jedno, proste narzędzie - wyszukiwarkę internetową. Dlatego wielu skłonnych jest nazywać dzisiejszą młodzież nie "dziećmi internetu", ale "dziećmi Google'a". Edukacja, rozrywka, hobby – czegokolwiek nie robimy, wszelkie wątpliwości zawsze rozwieje "wujek Google". I tak już od wielu lat, wyszukiwarka stałą się faktycznym oknem na świat.
Internetowe wykłady
Na świat w tej nowej formie nie pozostaje głuchy sam Google, zachęcając użytkowników nie tylko do częstszego, ale też bardziej świadomego i efektywnego przeszukiwania zasobów sieci. Specjalnie dla tych, którzy chcą sprawnie poruszać się w internecie, firma przygotowała serię instrukcji, gier oraz rebusów, które z użytkownika-amatora, zrobią prawdziwego profesjonalistę.
Na wspomniany kurs rejestrować się można do 16 lipca. Całość zakończy się 23 lipca. Każdy uczestnik do wglądu będzie miał sześć 50-minutowych odcinków. Czy warto poświęcać czas na wirtualną edukację?
Dla laików, dla ekspertów
Taka wiedza przyda się niezaprzeczalnie każdemu. Żyjemy w erze wyszukiwarek – nie jest to tylko sloganem. Wszelkie wiadomości, wiedza encyklopedyczna, profesjonalne porady, informacje na temat innych ludzi, zdrowia, żywienia, sportu, kultury, wszystko przechodzi przez filtr wyszukiwarki – najpewniejszego i najprostszego sposobu znalezienia się we właściwych miejscach sieci.
Kurs szczególnie przyda się osobom zawodowo związanym z internetem. Takie wykłady pozwalają nie tylko stać się sprawnym internautą, ale zrozumieć też zachowanie użytkowników sieci: jak i czego szukają oraz w jaki sposób dostarczać im treści.
Trzeba pamiętać , że wyszukiwarka Google to hegemon, którego dominacja ciągle rośnie. Poza pewnymi wyjątkami, takimi jak rynek chiński czy rosyjski, Google jest niekwestionowanym liderem i monopolistą (w Polsce na przykład do firmy należy 94% rynku a jej największy rywal, Bing, posiada 2%). Tylko w ciągu ostatniego roku ilość wyszukań na stronie wzrosła o pół miliarda, osiągając na jego koniec ilość 3 miliardów szukanych haseł dziennie.
Na żywo, interaktywnie
Kursy te mają też jedną, ogromną zaletę. Będą w pełni interaktywne. W ich trakcie będziemy się kontaktować z innymi kursantami oraz ze specjalistami, gotowymi udzielać nam rad. W ramach kursu przewidziane są również ćwiczenia z nabytych umiejętności. Na koniec otrzymamy certyfikat uczestnictwa.
Kompletnym laikom, przed zapisaniem się na kurs wyszukiwania Google prezentujemy podstawowe zasady precyzyjnego przeszukiwania sieci:
1. W ustawieniach dobrze jest określić język wyszukiwanych wyników. Pozbędziemy się zbędnych wyników w obcych i niezrozumiałych dla nas językach. 2. Korzystajmy z filtra wyszukiwania. Jeśli szukamy zdjęć, filmu czy adresu, warto skorzystać z zakładki "mapa", "wideo" lub "grafika". 3. Formułujmy precyzyjne frazy, uniemożliwiające pomyłkę. Ta rada jest dosyć enigmatyczna, ale warto zadać sobie trud trafnego precyzowania haseł. Najbardziej prozaiczne hasło, jak chociażby "zamek w Krakowie", może być opacznie zrozumiane i zamiast zabytku dostaniemy listę krakowskich ślusarzy.
Warto więc wpisać "zamek królewski" lub po prostu "Wawel". 4. Wpisuj sam początek lub fragmenty wyrazów, jeśli interesują cię wszystkie jego odmiany. Google automatycznie szuka wtedy wszystkich możliwych form danego słowa. 5. Zawęź pole wyszukiwania tylko do tytułów. Aby to zrobić, przed poszukiwanym hasłem wpisz "allintitle:". Następnie, bez odstępu wpisz szukaną frazę. Narzędzie często daje o niebo lepsze, niż standardowe, wyniki. 6. Google w algorytm wbudowany ma system precyzowania wyników. Warto z nich korzystać:
– wpisanie między słowa wyrażenia OR lub znaku „|" powoduje, że wyszukiwarka szuka stron z przynajmniej jednym z wpisanych przez nas słów.
– z kolei gwiazdka * sprawia że szukane są strony, na których między hasłami znajduje się co najmniej jedno, oddzielające je słowo.
– jeśli frazę umieścimy w cudzysłów, wyszukiwarka szukać będzie wpisanej przez nas frazy, pomijając jakiekolwiek jej wariacje.
– jeżeli wyraz ma kilka znaczeń, możemy usunąć jedno z nich poprzez wstawienie znaku „-" np. "kret -detergent" (znak plus działa odwrotnie - wyszukiwana będzie tylko fraza po nim umieszczona)