Prof. Łukasz Szumowski to nie polityk z pierwszych stron gazet. Środowisko medyczne oddycha z ulgą po dymisji Radziwiłła

Prof. Łukasz Szumowski, nowy minister zdrowia. Zastąpił na tym stanowisku Konstantego Radziwiłła.
Prof. Łukasz Szumowski, nowy minister zdrowia. Zastąpił na tym stanowisku Konstantego Radziwiłła. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Branżowe media już co najmniej od kilku dni spekulowały, co do zmiany na stanowisku Ministra Zdrowia i nie pomyliły się - najbardziej typowany przez nie Łukasz Szumowski odebrał dzisiaj tekę Ministra Zdrowia od premiera Mateusza Morawieckiego. Nie było więc zaskoczenia, ale nie można powiedzieć, że nie ma niewiadomej. Środowisko zdrowotne nie bardzo zna nowego ministra i raczej niewiele może o nim powiedzieć, choć wielu przyznaje, że to konieczna i dobra zmiana dająca nadzieję na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia.


Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia, a obecnie przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia mówi nam wprost, że były już minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł powinien odejść co najmniej kilka tygodni temu. Choćby z powodu protestów lekarzy i pacjentów.


Ta zmiana była konieczna
– Nowy Minister Zdrowia ma trudne zadanie. Musi zająć się rozwiązaniem konfliktu z lekarzami rezydentami, rozwiązać problemy zamykanych oddziałów szpitalnych i co nie mniej ważne i pilne zająć się sprawą drastycznej podwyżki cen leków dla dzieci po przeszczepieniach – mówi naTemat Bartosz Arłukowicz.


Pytamy, czy zna nowego szefa resortu i czy jest w stanie przewidzieć jego najbliższe działania.
Bartosz Arłukowicz
Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, były minister zdrowia

W kuluarach sejmowych nawet politycy PiS szukali informacji o nowym Ministrze Zdrowia, rzeczywiście trudno coś więcej o nim powiedzieć, nie jest osobą znaną.

Zdaniem Marka Balickiego, byłego ministra zdrowia, zmiana personalna powinna ułatwić porozumienie rządu z lekarzami.


– Mam nadzieję, że to będzie dobra zmiana. Minister Szumowski sprawiał, jak do tej pory, dobre wrażenie. Pierwsza sprawa, którą musi się zająć, to rozwiązanie konfliktu z lekarzami. Zmiana personalna na stanowisku Ministra Zdrowia, powinna ułatwić to porozumienie – mówi naTemat Marek Balicki, były minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki.

Dodaje, że trzeba pamiętać iż obecny rząd jako pierwszy zagwarantował ustawowo wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w najbliższych latach. Takiego, zagwarantowanego ustawowo, wzrostu nigdy nie było.

Język porozumienia, nie konfrontacji
Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej również z nadzieją patrzy na zmiany personalne w resorcie zdrowia. Przyznaje, że zmiana ministra była potrzebna.

– Nowy Minister Zdrowia to nowe spojrzenie na skomplikowaną rzeczywistość ochrony zdrowia. Oczywiście minister Szumowski nie przyniesie nam worka gotowych, nowych rozwiązań, jednak mamy nadzieję na zmiany i porozumienie z lekarzami – komentuje zmianę Ministra Zdrowia dr Hamankiewicz.

Co do opinii o nowym szefie resortu zdrowia, to mówi, że Łukasz Szumowski dał się poznać, jak do tej pory z dobrej strony, będąc wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.
Dr Maciej Hamankiewicz
Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej

Jest duża nadzieja, że szybko poradzi sobie z jednym z problemów, z którym borykają się lekarze, jakim jest szkolenie specjalizacyjne. Dodatkowo, ponieważ zna szpitalną codzienność, liczymy też na to, że poprawi funkcjonowanie szpitali w sieci.

Jego zdaniem, jednak pierwszą sprawą, którą powinien zająć się Łukasz Szumowski jest konflikt z lekarzami.

– Liczymy na język porozumienia, nie konfrontacji. Nie jest to polityk z pierwszych stron gazet, dlatego mamy nadzieję na mniej polityczne, a bardziej merytoryczne działania dotyczące systemu ochrony zdrowia. Myślę, że nowy minister może mieć duże oparcie w premierze, który ostatnio wiele swoich wystąpień zaczyna od spraw dotyczących ochrony zdrowia. To bardzo ważne, bo bez jego poparcia i zrozumienia, Minister Zdrowia miałby związane ręce – podsumowuje prezes Hamankiewicz.

Z kolei Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, na łamach branżowego portalu politykazdrowotna.com, mówi że nowy minister jest jej znany, ale ocenić zmianę samorząd pielęgniarski będzie mógł dopiero po jakimś czasie współpracy.

– Stan pielęgniarstwa w Polsce jest znany, podobnie nasze postulaty. Będziemy współpracować z każdym i każdego będziemy punktować, jeżeli nie podejdzie rzetelnie do naszych problemów. Natomiast, jeśli współpracując z nami pochyli się nad tymi problemami, a głównie nad zasobami pielęgniarek i ich wiekiem, to tylko będziemy to chwalić – mówiła portalowi politykazdrowotna.com Zofia Małas.

Kardiolog, żeglarz i pianista
Co wiemy o Łukaszu Szumowskim, nowym ministrze zdrowia? Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie do tej pory miał tekę wiceministra, Łukasz Szumowski urodził się 3 czerwca 1972 roku w Warszawie. Jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest autorem lub współautorem ponad 150 prac o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Prof. Szumowski, studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym ukończył w 1997 roku. W 1998 r. rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. W 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 - doktora habilitowanego nauk medycznych. Tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku.

Kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie przez wiele lat był członkiem rady naukowej. Pełnił liczne funkcje w europejskich i polskich towarzystwach naukowych. Był członkiem m.in. European Heart Rhythm Association Training Fellowships Committee, Innovation Committee, a także zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Współpracował z fundacją Kresy w Potrzebie - Polacy Polakom, zajmującą się pomocą obywatelom polskim pozostawionym poza wschodnimi granicami, w szczególności dzieciom z Grodna i Wołkowyska. Współpracował również z fundacją Serce dla Arytmii promującą wiedzę dla pacjentów i lekarzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia arytmii oraz ze Stowarzyszeniem Pacjentów Serce dla Arytmii.
Wraz z żoną i czwórką dzieci mieszka w Warszawie. Amatorsko zajmuje się żeglarstwem oraz narciarstwem. W wolnym czasie gra na pianinie i gitarze.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu