Łapówka tak ogromna, że to się nie mieści w głowie. Są nowe zarzuty wobec byłego urzędnika Gronkiewicz-Waltz

50 mln zł łapówki miał przyjąć Jakub R., były szef BGN w Warszawie, urzędnik podległy Hannie Gronkiewicz - Waltz.
50 mln zł łapówki miał przyjąć Jakub R., były szef BGN w Warszawie, urzędnik podległy Hannie Gronkiewicz - Waltz. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
To jest taka kwota, której nie jest w stanie sobie wyobrazić ani przeciętny zjadacz chleba, ani zjadacz sushi czy ośmiorniczek. 50 milionów złotych łapówek za machinacje reprywatyzacyjne m.in. przy Placu Defilad miał wziąć Jakub R., były podwładny prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz - Waltz. O nowych zarzutach korupcyjnych dla byłego zastępcy dyrektora w stołecznym ratuszu informuje Prokuratura Krajowa.

Jakub R. to były zastępca Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy. I choć był tylko wiceszefem BGN, to on miał podejmować wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące reprywatyzacji w stolicy. Do aresztu trafił już przed rokiem, wtedy CBA zatrzymało go w sprawie. Teraz – jak podaje Prokuratura Krajowa – mężczyzna usłyszał kolejne zarzuty. Zresztą nie tylko on – także jego matka, adwokat Alina D.

Z dowodów, jakie zebrali śledczy wynika, iż Jakub R. przyjął w sumie... ok. 50 mln zł łapówek. Największe kwoty miał otrzymać za decyzje reprywatyzacyjne dotyczące rejonu wokół Pałacu Kultury.
Nowe zarzuty korupcyjne dla byłego zastępcy dyrektora w stołecznym ratuszu i jego matki w związku z tzw. dziką reprywatyzacją w Warszawie Powrót do listy

Byłemu Zastępcy Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakubowi R. prokurator ogłosił zarzuty dotyczące przyjęcia korzyści majątkowej znacznej wartości w łącznej wysokości nie mniejszej niż 31 milionów 410 tysięcy złotych oraz przyjęcia obietnicy wręczenia korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie nie mniejszej niż 2 miliony 500 tysięcy złotych.

Korzyści te zostały i miały zostać wręczone w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa. Polegało ono na wydaniu dwóch decyzji administracyjnych dotyczących ustanowienia na 99 lat prawa użytkowania wieczystego do niezabudowanego gruntu położonego w Warszawie przy Placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70) oraz w Warszawie przy ul. Karowej 14/15, pomimo braku podstaw prawnych podjęcia takich decyzji.

pk.gov.pl
Jakby mało było tych ponad 30 mln zł, Jakub R. – według ustaleń prokuratury – przyjął także ponad 12 mln zł za wydanie konkretnych decyzji administracyjnych. Od tych łapówek "uzależniał pozytywne załatwienie spraw w kierowanym przez siebie biurze względem nabywców roszczeń reprezentowanych przez kancelarię adwokacką podejrzanego Roberta N." – piszą śledczy. Zarówno Jakub R. jak i jego matka są tymczasowo aresztowani.

Afera reprywatyzacyjna kładzie się cieniem na wizerunku Hanny Gronkiewicz - Waltz. Prezydent stolicy nie będzie się już ubiegać o przedłużenie kadencji. Jest też odsuwana w polityczny cień – w grudniu została usunięta z zarządu PO.

źródło: pk.gov.pl
Trwa ładowanie komentarzy...