Pierwsza podróż zagraniczna minister Beaty Kempy. Jedzie "się rozeznać"

Beata Kempa odwiedzi w Jordanii dwa obozy dla uchodźców.
Beata Kempa odwiedzi w Jordanii dwa obozy dla uchodźców. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Beata Kempa rusza z misją do Jordanii. Odwiedzi obozy dla uchodźców i "rozezna się" co do form pomocy, którą może zaoferować im polski rząd. Jedno jest pewne: chodzi tu o formy pomocy uchodźcom na odległość, czyli na miejscu. Przyjęcie ich do Polski nie wchodzi w grę.

– Podstawowym celem, jaki chcemy osiągnąć, jest bardzo dokładne rządowe rozeznanie co do zakresu i formy pomocy, w tej chwili najbardziej potrzebnej na miejscu – powiedziała przed wylotem do Jordanii Beata Kempa.

Wizyta będzie trwała cztery dni, w jej ramach Kempa odwiedzi obozy dla uchodźców Zaatari i Azraq. Zdaniem Beaty Kempy, Polska ma wkład w udzieleniu pomocy uchodźcom w Jordanii na poziomie 15 mln zł. Jest to udział na poziomie 15 milionów złotych. – Jeśli dodamy do tego jeszcze pomoc, którą udzieliliśmy UNICEF-owi w ostatnich miesiącach, to jest to razem kwota około 17 milionów złotych – dodała posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Dodała, że Polska ma też udział w różnych funduszach, np. wpłatę około 50 mln zł "poprzez Europejski Bank Inwestycyjny", ze szczególnym wskazaniem, by te środki były przekazane na Bliski Wschód. Zdaniem minister ds. pomocy humanitarnej przetacza się obecnie w zakresie pomocy uchodźcom dyskusja "bez rozeznania", a jej urząd jest po to, by "takie rozeznanie uczynić".

Pomoc uchodźcom wynika z nowej funkcji Beaty Kempy w rządzie. Pytana o nią przez Konrada Piaseckiego z Radia Zet, wyraźnie się zdenerwowała. – To pana dość złośliwa ocena – ucięła, kiedy Piasecki powiedział, że ma najbiedniejszą działkę w rządzie.  Kempa argumentowała, że to ważne stanowisko, bo Unia Europejska zupełnie nie radzi sobie z kwestią uchodźców. Zdaniem posłanki PiS, "jeśli uchodźcy będą mieli zapewnione miejsca w obozach, pomoc medyczną, edukację dla dzieci, to wtedy zupełnie inaczej podchodzą do kwestii emigracji, która jest dla nich jedną wielką niewiadomą" – przedstawiła swój plan na pomoc uchodźcom nowa minister do spraw pomocy humanitarnej.


źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...