"Super Księżyc" będzie bardziej spektakularny niż zwykle. Kiedy go zobaczymy?

"Super Księżyc 2018" pojawi się 31 stycznia
"Super Księżyc 2018" pojawi się 31 stycznia Fot. blogs.nasa.gov
"Super Księżyc 2018" to zjawisko wzbudzające ogromne emocje. Nie odnosi się to tylko do fanów astronomii, bo nietypowy wygląd księżyca przyciąga uwagę niemal wszystkich. I nic dziwnego – nazywany też "Krwawym Księżycem" ziemski satelita jednego dnia w roku przybiera nienaturalną czerwoną barwę, a ponadto wydaje się nieco większy.

W tym roku "Super Księżyc" zobaczymy już 31 stycznia.

Co to dokładnie oznacza? Tego dnia Księżyc będzie w najbliższej możliwej odległości od Ziemi. Księżyc stanie się dla nas o 14 proc. większy i o 32 proc. jaśniejszy niż zwykle podczas pełni. Dzieje się tak, ponieważ orbita nie jest idealnym okręgiem, tylko elipsą, w dodatku Ziemia nie jest położona w jej idealnym centrum.

Mimo że takie zjawisko widoczne było w ostatnim czasie już kilkakrotnie, to tym razem okaże się ono jeszcze bardziej widowiskowe, twierdzą eksperci.

"Krwawy Księżyc" – jak sama nazwa wskazuje – ukaże się nam w odcieniach czerwieni, ale niewykluczone, że zobaczymy go też w brunatnej barwie

Gdzie warto oglądać "Super Księżyc"? Najlepiej, rzecz jasna, sprawdzą się miejsca mocno zaciemnione, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest odpuszczenie centrum miasta i udanie się do pobliskiego lasu czy parku, który jest słabiej oświetlony.
Trwa ładowanie komentarzy...