Profesor Chazan wraca na ważne stanowisko? Ma zostać konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

Prof. Bogdan Chazan wraca na kierowniczą funkcję. Tym razem w świętokrzyskim.
Prof. Bogdan Chazan wraca na kierowniczą funkcję. Tym razem w świętokrzyskim. Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
To już niemal pewne – profesor Bogdan Chazan zostanie konsultantem wojewódzkim ds. ginekologii i położnictwa w Kielcach – donosi tamtejsza "Gazeta Wyborcza". Taką decyzję podjęła wojewoda świętokrzyska, choć prezes Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej wytyka jej błędy związane z procedurą jego powołania.

Województwo świętokrzyskie od miesiąca nie ma konsultanta ginekologiczno-położniczego. Poprzedni, prof. Wojciech Rokita zrezygnował z powodów osobistych. Co ciekawe, z powodu wysoko postawionej przez niego poprzeczki i bardzo dobrych wskaźników przeżywalności noworodków na tle całego kraju, nikt z miejscowych ginekologów nie chciał podjąć się tego zadania. Jednak ich deklaracje wcale nie były potrzebne, bo wojewoda, w której kompetencjach leży powoływanie konsultantów wojewódzkich kandydatów szukała poza województwem świętokrzyskim.

Z informacji "GW" wynika, że dwóch lekarzy z tytułami naukowymi z innych regionów odmówiło. Wojewoda sięgnęła więc po prof. Bogdana Chazana, który co prawda w żadnym z miejscowych szpitali nie pracuje, ale wykłada na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Co prawda, urząd wojewódzki nie potwierdza tych informacji, ale wiadomo, że Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, do której należny prof. Chazan otrzymała już prośbę o zaopiniowanie tej kandydatury.
I właśnie tu pojawia się pierwszy problem. – Nie może być tak, że kandydaturę na świętokrzyskiego konsultanta rozpatruje izba w Warszawie. W przeszłości zdarzało się, że kandydatami na konsultantów byli np. mieszkańcy Śląska, ale to my wydawaliśmy opinię – mówi Paweł Barucha, prezes Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej, wytykając wojewodzie działania niezgodne z prawem. Do tego zarzutu odniósł się już urząd – według wojewody wszystko odbyło się zgodnie z prawem

Przypomnijmy, prof. Bogdan Chazan który kilka lat temu zasłynął z tego, że odmówił pacjentce wykonania legalnej aborcji. Od tamtej pory angażuje się w akcje pro-life, także w kwestii zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Ostatnio stwierdził także, że "nawet taksówkarz dowożący kobietę na aborcję powinien być karany", czym wywołał protesty środowisk liberalnych i kobiecych.


źródło: wyborcza.pl
Trwa ładowanie komentarzy...