To się szybko nie skończy. Departament Stanu nie spuszcza z tonu w sprawie polskiej ustawy IPN

Podczas ostatniej wizyty w Warszawie Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson podjął rozmowę na temat zmian w polskim prawie.
Podczas ostatniej wizyty w Warszawie Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson podjął rozmowę na temat zmian w polskim prawie. Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ameryka stanowczo utrzymuje swoje stanowisko odnośnie ustawy o IPN. Departament Stanu wyraził spory niepokój odnośnie międzynarodowej sytuacji Polski, która nieustannie się komplikuje.

Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie rzeczniczka departamentu stanu USA Heather Nauert poinformowała, iż wierzy, że polski rząd stanie na wysokości zadania i postanowi zrewidować kontrowersyjną ustawę o IPN. Przy czym wyraziła obawy odnośnie pogarszającego się sporu między Polską a Izraelem oraz innymi krajami. — Będziemy kontynuować trwające rozmowy dyplomatyczne z naszymi partnerami w Polsce. Będziemy wyrażać nasze zaniepokojenie bardzo jasno. Obawiamy się o nasze wzajemne relacje oraz o relacje Polski z Izraelem i innymi krajami - powiedziała Nauert.

Rzeczniczka nawiązała także w swoim przemówieniu, że podczas ostatniego pobytu w Polsce, Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych Rex Tillerson miał poruszyć temat zmian w prawie. Nie mogła jednak podać szczegółów. — Nie mogę podać na ten temat zbyt wielu informacji, ponieważ były to prywatne rozmowy dyplomatyczne – dodała Heather Nauert.

Przypomnijmy, że Departament Stanu USA rozesłał wcześniej do mediów oświadczenie, w którym wyraził zaniepokojenie z powodu ustawy przegłosowanej bez żadnych poprawek, której przepisy dają możliwość karania do trzech lat więzienia za przypisywanie narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy.


źródło: gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...