Zaskakujące zmiany w Orlenie, nowym prezesem Daniel Obajtek. Jeszcze niedawno ciążyły na nim zarzuty korupcyjne

Nowym prezesem PKN Orlen został Daniel Obajtek.
Nowym prezesem PKN Orlen został Daniel Obajtek. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory przekonując do konieczności wprowadzenia rządów "dobrej zmiany". Czy rzeczywiście w spółkach państwowych dokonuje się dobra zmiana? W Orlenie prezesem właśnie został Daniel Obajtek. Czyli człowiek już nazywany "prezesem z wątpliwą przeszłością”.

Rada nadzorcza PKN Orlen odwołała ze stanowiska prezesa Wojciecha Jasińskiego, oraz wiceprezesa Mirosława Kochalskiego. Zamiast Jasińskiego nowym prezesem będzie Daniel Obajtek. To dotychczasowy prezes spółki Energa, znany wcześniej jako człowiek, na którym ciążyły zarzuty o korupcję i przywłaszczenie mienia.
Dobra zmiana? To się okaże. Wcześniej Obajtek kierował już Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wcześniej był jeszcze znany jako Daniel O., oskarżony o korupcję i wyłudzenia znacznych kwot pieniędzy oraz narażenie na straty poprzedniego pracodawcy. Już wówczas PiS się tym jednak nie przejął. Co więcej, Daniela Obajtka bronił sam Jarosław Kaczyński. Politycy PiS stawiali go wręcz za wzór do naśladowania.

Ostatecznie prokuratura zdecydowała się wycofać wszystkie zarzuty wobec Daniela Obajtka. W oficjalnym oświadczeniu stwierdzała, że brak jest istotnego materiału dowodowego, a świadkowie zeznający przeciwko niemu byli karani, niestali w zeznaniach, przez co tracili na wiarygodności. Postępowanie zostało umorzone, a żaden wyrok w tej sprawie nigdy nie zapadł.
Trwa ładowanie komentarzy...