Sekretarz stanu USA ostro o decyzji Andrzeja Dudy: Jesteśmy rozczarowani, że prezydent Polski podpisał ustawę o IPN

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson skrytykował podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowej ustawy o IPN.
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson skrytykował podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowej ustawy o IPN. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Stany Zjednoczone są rozczarowane, że prezydent Polski podpisał ustawę wprowadzającą sankcje karne za przypisywanie nazistowskich zbrodni polskiemu państwu – stwierdził we wtorkowy wieczór sekretarz stanu USA Rex Tillerson. W ten sposób jeden z najważniejszych amerykańskich polityków skomentował oczywiście nowelizację ustawy o IPN, która może ograniczyć dyskusję o współodpowiedzialności Polaków za Holokaust.

Stany Zjednoczone są zawiedzione, że Prezydent Polski podpisał ustawę, która nakładałaby sankcje karne za przypisywanie zbrodni nazistowskich polskiemu państwu. Rozumiemy, że ustawa ta zostanie skierowana do polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Uchwalenie tej ustawy niekorzystnie wpływa na wolność słowa i badań akademickich – powiedział Rex Tillerson.

– USA potwierdzają, że określenia takie jak "polskie obozy śmierci" są bolesne i wprowadzają w błąd. Takie historyczne nieścisłości dotykają Polski, naszego mocnego sojusznika i trzeba z nimi walczyć w sposób, który chroni fundamentalne wartości. Wierzymy, że otwarta debata i edukacja to najlepsze środki sprzeciwiania się zwodniczym sformułowaniom – dodał szef Departamentu Stanu USA.

Amerykański polityk odwołuje się do dzisiejszej decyzji Andrzeja Dudy. Prezydent ogłosił, że podpisuje ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, ale w trybie następczym kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

źródła: Reuters, U.S. Department of State
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...