Jest decyzja ws. przyszłości Ryszarda Czarneckiego. Parlament Europejski zagłosował

Parlament Europejski odwołał Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceszefa za słowa o szmalcownikach po filmie, w którym wystąpiła Róża Thun.
Parlament Europejski odwołał Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceszefa za słowa o szmalcownikach po filmie, w którym wystąpiła Róża Thun. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Parlament Europejski odwołał Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego. Za głosowało 447 europosłów, przeciw – 196 europarlamentarzystów.


Przed głosowaniem doszło do zamieszania w sprawie sposobu głosowania nad odwołaniem Czarneckiego. W nocy służby Parlamentu Europejskiego rozesłały maila ze szczegółowymi instrukcjami do wszystkich europosłów, ustaliło RMF FM. Chodziło o pewność, że Czarnecki zostanie odwołany. W mailu służby PE poinformowały, że głosy wstrzymujących się nie będą się liczyć, czyli że konieczne do odwołania Czarneckiego 2/3 będą liczone tylko od głosów za i przeciw – podaje RMF FM.

Powodem głosowania nad odwołaniem Ryszarda Czarneckiego są słowa o szmalcownikach, jakie powiedział o Róży Thun, po tym, jak wystąpiła ona we francusko niemieckim-filmie. Trzydziestominutowy reportaż o sytuacji polityczno-społecznej w Polsce, wyprodukowała niemiecka publiczna stacja telewizyjna ZDF.

Czarnecki w rozmowie z portalem Niezalezna powiedział: "Pani von Thun und Hohenstein wystąpiła w roli donosicielki na własny kraj. (...) Podczas II wojny światowej mieliśmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein i niestety wpisuje się ona w pewną tradycję. Miejmy nadzieję, że wyborcy to zapamiętają i przy okazji wyborów wystawią jej rachunek".


W zeszłym tygodniu Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego zdecydowała w czwartek o skierowaniu wniosku o odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego.

To gremium podjęło decyzję o przedstawieniu eurodeputowanym wniosku o odwołanie Czarneckiego z funkcji wiceszefa PE. Według informacji PAP, chciało tego 5 z 7 frakcji: chodzi o Europejską Partię Ludową, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Zielonych oraz Zjednoczoną Lewicę Europejską. 
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. [b]"Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"[/b]

Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. "Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. [b]Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

"Ludzie homoseksualni w przemowach pracowników Pańskiej organizacji są odczłowieczani, dehumanizowani, pozbawiani twarzy i uczuć. Przypisywane są nam nie tylko zbrodnicze intencje, również naszemu życiu odbierana jest jego pełnowartościowość i godność".