Kolejny dziennikarz RMF FM wzbudza kontrowersje. "Byli Polacy, którzy przeprowadzali systematycznie pogromy na Żydach"

Bogdan Frymorgen przypomina, że byli też Polacy, którzy przeprowadzali pogromy na Żydach.
Bogdan Frymorgen przypomina, że byli też Polacy, którzy przeprowadzali pogromy na Żydach. Fot. facebook.com/bogdan.frymorgen
Korespondenta RMF FM z Wielkiej Brytanii Bogdan Frymorgen przypomina, że wśród Polaków byli też tacy, którzy "systematycznie przygotowywali i przeprowadzali pogromy na Żydach". Wpis mówiący o współodpowiedzialności Polaków za Holokaust pojawił się na jego profilu w serwisie Facebook. W ten sposób dziennikarz odniósł się oczywiście do kontrowersji związanych z podpisaniem przez prezydenta nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Frymorgen oskarża Polaków
"Radziłów, Wąsosz, Szczuczyn, Goniądz – co łączy te miejscowości? Systematycznie przygotowane i przeprowadzone przez Polaków pogromy na Żydach. Celowo nie wymieniam Jedwabnego, bo to miejsce oczywiste. Warto poczytać o tym, co się działo na Podlasiu, po zajęciu tych terenów przez hitlerowców. O ustawiających się na rynkach furmankach, do których później ładowano pożydowski dobytek. O chłopach spokojnie palących papierosy, czekających aż się zacznie. O wiciach, jakie krążyły od wsi do wsi, zapowiadających ostateczny rozrachunek z Żydami. Wreszcie o strachu tych, którzy tracili wszystko, łącznie z życiem. 7 tysięcy drzewek w alei sprawiedliwych to dużo" – napisał dziennikarz RMF FM.
Bogdan Frymorgen powołuje się też na zbrodnię w Wąsoszu z lipca 1941 roku, która nie została w pełni zbadana. Dr Jan Milewski z białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej jest zdania, że dokonało jej kilkunastu Polaków z niemieckiej inspiracji. Na 2015 rok planowano ekshumację żydowskich ofiar, co pozwoliłoby ustalić ich liczbę i przyczynę śmierci, ale ostatecznie nie przeprowadzono śledztwa. Zostało ono umorzone przez IPN w 2016 roku.

Kontrowersyjne poglądy w RMF FM
Przypomnijmy, że niedawno inny pracownik RMF FM Bogdan Zalewski został zawieszony w obowiązkach za diametralnie inne opinie o trudnej historii Polaków i Żydów. "Jesteśmy na wojnie z Żydami! Nie pierwszy raz w naszej historii. Ryzykując przesadną wzniosłością, dodam: jesteśmy na wojnie z Żydami być może już po raz ostatni. Stawką tej śmiertelnie groźnej batalii być może nie będzie totalna fizyczna Zagłada naszego narodu" – pisał na Facebooku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...