"Ochrona zdrowia jest priorytetem tego rządu". Jest porozumienie rezydentów i ministerstwa zdrowia

Minister Szumowski dogadał się z lekarzami.
Minister Szumowski dogadał się z lekarzami. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Minister zdrowia i przedstawiciele protestujących środowisk lekarskich podpisali porozumienie. Rząd zobowiązuje się podnosić nakłady na ochronę zdrowia, a lekarze rezydenci zakończą swój protest.

Po długich rozmowach wreszcie osiągnięto porozumienie między ministerstwem zdrowia, a protestującymi lekarzami. Jednym z głównych postanowień jest podniesienie nakładów na ochronę zdrowia i podwyżka płac dla lekarzy rezydentów. Ci w zamian mają podpisać zobowiązanie, że przez dwa lata po uzyskaniu specjalizacji będą dalej pracować.

Lekarze rezydenci protestowali od października zeszłego roku. Protest przybierał różne formy, od strajku głodowego do masowego wypowiadania umów, na mocy których mogli pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo. Systemowi opieki zdrowotnej groził paraliż, w wielu miejscach w Polsce ordynatorzy oferowali lekarzom mieszkanie służbowe i kilkanaście tysięcy złotych pensji – bez skutku.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał dziś na konferencji, że priorytetem tego rządu jest ochrona zdrowia. Podpisane dziś porozumienie przewiduje, że do 2024 roku nakłady na ochronę zdrowia będą wynosiły 6 proc. PKB.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...