Angela Merkel zabrała głos w sprawie ustawy o IPN. A przy okazji nawiązała do Holokaustu

Angela Merkel w opublikowanym w sobotę nagraniu skomentowała polską ustawę o IPN. Odniosła się też do odpowiedzialności Niemiec za Holokaust.
Angela Merkel w opublikowanym w sobotę nagraniu skomentowała polską ustawę o IPN. Odniosła się też do odpowiedzialności Niemiec za Holokaust. Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta
Angela Merkel w nagraniu, które opublikowała w sobotę, skomentowała polską kontrowersyjną ustawę o IPN, a także wypowiedziała się na temat odpowiedzialności Niemców za Holokaust. Zrobiła to w podcaście umieszczonym na swojej stronie internetowej.

– Żeby nie mieszać się w sprawy polskiego ustawodawstwa, jako kanclerz Niemiec chcę tylko powiedzieć, że jako Niemcy ponosimy odpowiedzialność za wydarzenia, do których doszło podczas Holokaustu, podczas Szoah, za czasów narodowego socjalizmu – powiedziała kanclerz Niemiec.

Jak dodała Angela Merkel, istniały obozy koncentracyjne, za które Niemcy ponoszą odpowiedzialność. – Ta odpowiedzialność obowiązuje nadal i każdy rząd niemiecki będzie ją na siebie brał – powiedziała kanclerz Niemiec. Jak się wyraziła, tylko na takiej podstawie Niemcy mogą kształtować dobrą i wspólną przyszłość nie tylko z Polską, ale z całą Europą i światem.

Angela Merkel wypowiedziała się także na temat sporu Polski z Komisją Europejską dotyczącego między innymi wprowadzonych zmian w sądownictwie. Zdaniem Merkel, miejscem do rozwiązywania takich sporów powinna być Bruksela. Zaznaczyła, że kraje, które przystąpiły do Unii Europejskiej, "zobowiązały się do przestrzegania zasad państwa prawa".


Słowa te padają przed piątkową wizytą Mateusza Morawieckiego w Niemczech, którą Angela Merkel traktuje jako „okazję do możliwości otwarcia nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich”

Przypomnijmy, ustawa o IPN, którą podpisał i jednocześnie odesłał do Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Duda, zakłada karę do trzech lat więzienia dla każdego, kto publicznie głosi – wbrew faktom – że Polacy i Polska odpowiadają za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Ustawa o IPN wywołała już konflikt z Izraelem.
Trwa ładowanie komentarzy...