Przyjaciel Tomasza Mackiewicza przeszedł do historii. Pierwszy w historii zdobył zimą najwyższy szczyt Gór Czerskiego

Przyjaciel Tomasza Mackiewicza jako pierwszy w historii zdobył zimą  Pobiedę – najwyższy szczyt Gór Czerskiego.
Przyjaciel Tomasza Mackiewicza jako pierwszy w historii zdobył zimą Pobiedę – najwyższy szczyt Gór Czerskiego. Fot. facebook.com/simonemoro
Słynny himalaista Simone Moro, przyjaciel Tomasza Mackiewicza z poprzednich wypraw na Nanga Parbat, przeszedł do historii. Wraz z Tamarą Lunge wszedł zimą na szczyt Pobiedy. Jest to pierwsze zimowe wejście na najwyższy szczyt Gór Czerskiego.

Szczyt! Pierwsze zimowe wejście na Pobiedę, najwyższą górę (3003 m n.p.m.) Pasma Góry Czerskiego, w najzimniejszym miejscu na ziemi – na Syberii – taki wpis na Facebooku umieścił wybitny włoski himalaista Simone Moro. – Śnieg sypał przez cały dzień, ale widoczność była dobra. Jesteśmy bardzo wdzięczni pasterzom reniferów, którzy naprawdę nam pomogli – pisał dalej Moro. Syberyjski szczyt zdobył wraz z swoją rodaczką Tamarą Lunger. Atak na szczyt zajął im ponad 11 godzin, a całość odbyła się przy trzydziestostopniowym mrozie.
Simone Moro jest drugim po Jerzym Kukuczce, który zdobył zimą cztery ośmiotysięczniki – Sziszapangmę, Makalu, Gaszerbrum II oraz Nanga Parbat. Na tej ostatniej był wspólnie z Tomaszem Mackiewiczem oraz Elisabeth Revol. Pobieda mimo stosunkowo niedużej wysokości, nie była jeszcze zdobyta zimą. A to za sprawą ekstremalnych temperatur i wiatrów jakie wieją w drodze na szczyt.
Trwa ładowanie komentarzy...