Konflikt na Morzu Śródziemnym. Donald Tusk wzywa Turcję do respektowania suwerenności Cypru

Donald Tusk wzywa Turcję do respektowania suwerenności Cypru.
Donald Tusk wzywa Turcję do respektowania suwerenności Cypru. Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Szef Rady Europejskiej wyraził poważne zaniepokojenie konfliktem, jaki narasta w stosunkach między Turcją a Cyprem. Donald Tusk wezwał władze w Ankarze do respektowania suwerenności Cypru i cofnięcie blokady morskiej. O co chodzi w tym sporze?

Cypr prowadzi podwodne poszukiwania złóż gazu, a raczej chciał prowadzić, ale uniemożliwia mu to Turcja, której flota wojenna przeprowadza manewry właśnie na terenie, gdzie prowadzono badania. 6 okrętów blokuje statkom wynajętym przez władze Cypru możliwość wpłynięcia na akwen, gdzie specjaliści spodziewają się znaleźć źródła gazu.

Warto przypomnieć, że Ankara nie uznaje niepodległości Cypru. O tę wyspę przez wiele lat toczyła się wojna między Gracją, a Turcją. W 1957 roku doszło do rozejmu, Turcy zaproponowali podział wyspy na dwie części, ale Grecy nie zgodzili się na takie rozwiązanie. Ostatecznie Cypr proklamował w 1960 roku niepodległość, ale tej nie uznają z kolei władze w Ankarze. Od 1 maja 2004 roku Cypr jest państwem członkowskim Unii Europejskiej.
Północna część Cypru to Turecka Republika Cypru Północnego. Południowa to niepodległa Republika Cypryjska.
W sprawie blokady tureckiej wypowiadała się też rzecznik Jeana-Claude'a Junckera, która - podobnie jak Donald Tusk - zaapelowała do władz tureckich o respektowanie suwerenności Cypru. Ankara zaś sprzeciwia się badaniom, bo jak twierdzi "jednostronne poszukiwania" nie zaspokajają interesów Turków cypryjskich.

źródło: Interia.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...