"Marsz, marsz, uchodźcy, z ziemi włoskiej do Polski". Jaś Kapela prawomocnie skazany za taką przeróbkę polskiego hymnu

Jaś Kapela został skazany na grzywnę za zmianę słów "Mazurka Dąbrowskiego".
Jaś Kapela został skazany na grzywnę za zmianę słów "Mazurka Dąbrowskiego". Fot. Franciszek Mazur/Agencja Gazeta
Tysiąc złotych grzywny i koszta sądowe to kara jaką Sąd Okręgowy Warszawa-Praga wymierzył publicyście i poecie "Krytyki Politycznej" za zmianę słów "Mazurka Dąbrowskiego". Przerobiony przez Jasia Kapelę refren polskiego hymnu brzmiał: "Marsz, marsz, uchodźcy, z ziemi włoskiej do Polski, za naszym przewodem łączcie się z narodem".


"Marsz, marsz, uchodźcy..."
Sprawa dotyczy nagrania z 17 lipca 2015 roku, które Jaś Kapela umieścił na swoim kanale na YouTube. Wraz z trzema innymi osobami zaśpiewał przerobioną wersję polskiego hymnu. Zmieniony został refren, a całe nagranie miało w intencji autora wyrazić chęć niesienia pomocy ofiarom konfliktów wojennych. Jednak jak widać, nie zostało to odczytane w ten sposób.
Jaś Kapela z wyrokiem
Sprawa trafiła do sądu przy walnym udziale Mariana Kowalskiego, który umieścił link do nagrania w facebookowej grupie zrzeszającej środowiska skrajnie prawicowe. "Nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które mogłyby dostatecznie obelżywie określić takie postępowanie " – napisał wtedy Kowalski. Oczywiście nie obyło się bez pogróżek ze strony prawicowców. "Jeśli to na poważnie – życzę, żeby uchodźcy zgwałcili was i wasze rodziny", "za takie coś powinno grozić rozstrzelanie" – komentowała skrajna prawica.

Pierwszy wyrok, jaki zapadł w tej sprawie w sądzie w Wołominie opiewał na 500 zł grzywny. Jaś Kapela został wtedy skazany za "zlekceważenie Narodu Polskiego". Oskarżony złożył apelację i dzisiaj Sąd Okręgowy Warszawa-Praga orzekł, że Kapela jest winny naruszenia przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej. Wyrok jest prawomocny, a komentarz autora przerobionego hymnu jest krótki – Uważam, że to kompletny absurd i kompromitacja wymiaru sprawiedliwości – powiedział publicysta.

źródło: Wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...