Nie żyje Antoni Krauze. Zmarł w wieku 78 lat, jego ostatni film to "Smoleńsk"

Nie żyje Antoni Krauze, zmarł w wieku 78 lat
Nie żyje Antoni Krauze, zmarł w wieku 78 lat Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
W środę 14 lutego zmarł reżyser i scenarzysta Antoni Krauze. Miał blisko 78 lat. Zasłynął takimi filmami jak "Monidło" czy "Meta". W ostatnich latach zasłynął jako reżyser "Smoleńska".

Artysta urodził się w styczniu 1940 r. w Warszawie. Jest autorem kilkudziesięciu filmów. Stworzył m.in. takie obrazy, jak "Monidło", "Meta", "Zaklęty dwór", "Party przy świecach", "Prognoza pogody", "Dziewczynka z Hotelu Excelsior", "Akwarium", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" czy "Smoleńsk".

W 1981 r. Krauze został nagrodzony nagrodą specjalną jury na 8. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za "Metę". Z kolei w 1988 r. otrzymał specjalną nagrodę jury za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w Remo.

11 listopada 2015 r. prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Belwederze z okazji Narodowego Święta Niepodległości odznaczył Antoniego Krauze Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej".

W 2016 r. na ekranach kin pojawił się "Smoleńsk" – ostatni film Antoniego Krauzego. Fabuła skupia się na wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 r., kiedy doszło do katastrofy prezydenckiego samolotu, którym przedstawiciele władz lecieli do Smoleńska. Delegacja zmierzająca do Katynia, której przewodził Lech Kaczyński, i członkowie załogi zginęli.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...