Chcą Orderów Legii Honorowej dla polskich himalaistów. We Francji pojawiła się internetowa petycja, zbierają podpisy

Adam Bielecki i Denis Urubko podjęli się heroicznej akcji uratowania Elisabeth Revol.
Adam Bielecki i Denis Urubko podjęli się heroicznej akcji uratowania Elisabeth Revol. Fot. facebook.com/adambieleckiteamn
Akcja ratunkowa na Nanga Parbat była akcją bez precedensu. Polscy himalaiści w niezwykłym tempie dotarli do Francuzki Elisabeth Revol, a ich wyczyn odbił się szerokim echem w świecie. Okazuje się, że we Francji są osoby, które szczególnie chciałyby Polaków uhonorować. I nadać im Ordery Legii Honorowej.

Order Legii Honorowej to najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. O tym, że taki pomysł pojawił się z myślą o polskich himalaistach napisał "Le Parisien". "Elisabeth Revol zawdzięcza im życie" – czytamy.

Petycja pojawiła się w serwisie mesopinions.com. Stoi za nią Polak – Piotr Packowski, były alpinista, miłośnik gór, autor artykułów w pismach specjalistycznych. Petycję, skierowaną do senatora Ladislasa Poniatowskiego, napisał i w języku polskim, i francuskim.

"Narazili własne życie"
Pisze o solidarności bez granic, o spontanicznej propozycji pomocy, którą natychmiast zaoferowali polscy himalaiści pod K2. Wymienia z nazwiska Adama Bieleckiego, Jarosława Botora, Piotra Tomalę, Denisa Urubko i Krzysztofa Wielickiego, kierownika polskiej wyprawy na K 2.
fragment petycji

"Akcja ratownicza na Nanga Parbat jest sukcesem bez precedensu w najwyższych górach świata. Pozwoliła ona na uratowanie Elisabeth Revol, odnalezionej na wysokości około 6100 m. Alpinistka została zwieziona do podstawy ściany skąd przetransportowano ja helikopterem do Islamabadu i dalej do Francji. " Czytaj więcej

"Przyznanie Legii Honorowej polskim alpinistom będzie aktem uznania ich odwagi, godności oraz altruistycznego poświecenia, alpinistom, którzy w duchu najwyższych tradycji górskich narazili własne życie ratując nieznaną im alpinistkę. Poddając tym samym w wątpliwość sukces ich własnego przedsięwzięcia" – czytamy.
Jak podaje portal tvp.info senator Poniatowski obiecał przedstawić petycję w Senacie. Potem trzeba czekać, by zainteresował się nią któryś z ministrów i aby dokument trafił do prezydenta Francji.

W chwili pisania tego artykułu petycję podpisało 460 osób.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...