Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Będą nominacje generalskie – co jeszcze?

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w 2018 roku odbędzie się po raz ósmy.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w 2018 roku odbędzie się po raz ósmy. Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta
1 marca po raz ósmy odbędzie się Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W całym kraju odbywają się uroczystości, jak wystawy i msze, a 4 marca ma miejsce bieg "Tropem Wilczym".


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Projekt specjalnej ustawy złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, a później podpisał go Bronisław Komorowski.

Data 1 marca ma szczególne znaczenie. To właśnie tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści wykonali wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim i jego towarzyszach walki. Byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami konspiracji przeciwko sowieckiej okupacji, kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Jak będzie wyglądał Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"? W całym kraju 1 marca odbędą się uroczyste apele pamięci, wystawy, msze święte, koncerty, przemarsze, pokazy filmowe oraz spotkania historyczno-patriotyczne. Przypomnijmy, że święto nie jest dniem wolnym od pracy. Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział w radiowych Sygnałach Dnia, że 1 marca możliwe jest także wręczenie nominacji generalskich – Termin zależy od pana prezydenta, ale rzeczywiście rozmawialiśmy. Ja wniosek odpowiedni złożyłem – powiedział.

Bieg "Tropem Wilczym"
Z kolei 4 marca zaplanowana jest VI Edycja biegu "Tropem Wilczym". Głównym celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963 oraz rozpowszechnianie wiedzy o powojennej historii Polski. Imprezie towarzyszy wiele atrakcji edukacyjnych w rodzaju rekonstrukcji historycznych, koncertów oraz wystaw. Ostatnim punktem każdego biegu "Tropem Wilczym" jest bieg rodzinny na dystansie 1963 m., symbolizujący rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego, czyli Józefa Franczaka o pseudonimie "Lalek". W biegu weźmie udział 70 tys. biegaczy z 333 miast w Polsce oraz 8 miast za granicą (m.in. Londyn i Chicago). Pojawią się także żołnierze polscy i państw sojuszniczych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka