Lotnisko - na którym każdy z pasażerów poddawany jest szczegółowej kontroli dokumentów i bagaży - to zarazem duże centrum handlowe. Ale wielkie centra handlowe coraz częściej upodabniają się do lotnisk. Nie ma w nich samolotów, ale cała reszta się zgadza.
Najlepszym przykładem jest sklep Zara, który wprowadza coraz większe ograniczenia dotyczące korzystania z przymierzalni, łudząco przypominające politykę bezpieczeństwa na lotniskach. Czy zakupy to jeszcze przyjemność? A może już tylko obowiązek?
Zakupy przestają być przyjemnością, a zaczynają być ponurym obowiązkiem. Właściciele Zary, zamiast inwestować w zwiększoną liczbę pracowników, którzy chroniliby asortyment przed lepkimi dłońmi pseudo-klientów, wybrali system przymierzalni centralnie sterowanej. Za króliki doświadczalne służą im bezbronni kupujący. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że zarząd brandu wprowadzając kolejne ograniczenia, niespisane w żadnym dostępnym regulaminie, wzorował się na systemie sprawdzania pasażerów lotnisk. Oto długa droga od wyboru towaru do zakupu rodem z terminalu.
CHECK-IN
Lotnisko. Każdy z pasażerów po przybyciu na lotnisko powinien udać się do stanowisk odprawy bagażowej. Odprawa rozpoczyna się ok. dwie godziny przed wylotem. Podczas odprawy przekazujemy do nadania bagaż główny. Poszczególne
Próba przedyskutowania ewentualnego odstąpienia od zasad obowiązujących w przymierzalni może kończyć się przyjęciem mrożącego krew w żyłach spojrzenia ekspedientki, nierzadko ozdobionego ciętym komentarzem.
linie lotnicze wprowadzają ograniczenia dotyczące ilości sztuk bagażu i jego ciężaru. Jeżeli przekracza on normy ustalone przez linię lotniczą, jesteśmy zobligowani do opłacenia opłaty za dodatkowe kilogramy. Każdy z pasażerów może zabrać na pokład jedną sztukę bagażu podręcznego. Szczegółowe warunki jego przewozu określane są przez dyrektywy Komisji Europejskiej. Zara. Każdy z klientów po wybraniu towaru powinien udać się do strefy świadomego wyboru zakupu, zwanej dalej przymierzalnią. Proces w ostatnim czasie uległ wydłużeniu, ze względu na nowe procedury. Już od jakiegoś czasu w sklepie obowiązują ograniczenia dotyczące ilości jednorazowo przymierzanych ubrań do sztuk sześciu. Jeśli wśród wybranego towaru znajdują się torebki, bądź inne dodatki, jesteśmy zobligowani do pozostawienia ich często niezbyt przyjemnym ekspedientkom, przed boksami. Próba przedyskutowania ewentualnego odstąpienia od normy może kończyć się przyjęciem mrożącego krew w żyłach spojrzenia pracownicy, nierzadko ozdobionego ciętym komentarzem. Szczegółowe warunki określane są przez regulamin, który nie jest jednak umieszczony przed wejściem do strefy przymierzania.
KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA
Lotnisko. Po przejściu odprawy bagażowej i kontroli dokumentów każdy pasażer i jego bagaż podręczny poddawany jest szczegółowej kontroli bezpieczeństwa. Bagaż prześwietlany jest przez specjalne urządzenia. Każdy pasażer przechodzi
Torby i siatki z zakupami z konkurencyjnych marek są skanowane przez specjalną szarą płytę, znajdującą się na ścianie przed przymierzalnią. Każdy klient w duszy modli się, by nie wydała ona z siebie nieznośnego pisku, który zmusi go do pokazania zawartości pakunków i udowodnienia niewinności.
przez bramkę do wykrywania materiałów niebezpiecznych. W celu przyspieszenia kontroli bezpieczeństwa pasażerowie proszeni są o pozbycie się przedmiotów metalowych i włożenie ich do specjalnych pojemników. Po kontroli przedmioty zwracane są pasażerom, za wyjątkiem tych, których przewożenie na pokładzie samolotu jest zabronione. Zara. Po kilkunastu minutach stąpania z nogi na nogę, klient poddawany jest szczegółowej kontroli bezpieczeństwa. Specjalna szara płyta, znajdującą się na ścianie przed przymierzalnią, skanuje torby i siatki z zakupami z konkurencyjnych marek. Każdy klient w duszy modli się, by nie wydała ona z siebie nieznośnego pisku, który zmusi go do pokazania zawartości pakunków i udowodnienia niewinności. Jeżeli kontrola wypadnie pomyślnie, pozostaje tylko trwać w niemiłosiernie wydłużającej się kolejce i sumiennie wykonywać morze poleceń wydawanych przez sprzedawczynię, m.in. „Proszę czekać”, „Proszę pokazać wszystkie wybrane ubrania”, czy Proszę czekać”.
PRZEPISY CELNE
Lotnisko. Pasażerowie zobowiązani są do przestrzegania przepisów celnych Unii Europejskiej. Jednym z najsłynniejszych i najbardziej dramatycznych zakazów jest zakaz udawania się do toalety parami.
Do szatni udajemy się wyłącznie w pojedynkę. Można więc zapomnieć zarówno o sprawnym przeprowadzeniu procedury kradzieży, ale także o miłosnych uniesieniach w publicznych miejscach, którymi katują nas wszystkie amerykańskie filmy klasy B.
Zara. Klienci przebywający na terenie przymierzalni zobowiązani są do przestrzegania przepisów podejrzliwych wobec Polaków Hiszpanów. Do szatni udajemy się wyłącznie w pojedynkę. Można więc zapomnieć zarówno o sprawnym przeprowadzeniu kradzieży, ale także o miłosnych uniesieniach w miejscach publicznych, którymi katują nas wszystkie amerykańskie filmy klasy B. Wszelkie próby przyspieszenia procedury i udania się do szatni parami mogą skończyć się awaryjnym lądowaniem ręki ekspedientki na twarzy zniecierpliwionego klienta. Nie pomogą też próby udobruchania, nawet jeśli towarzyszem zakupów jest nasz stylista – Rachel Zoe, lub, przynajmniej, Tomasz Jacyków. Układanie w głowie planów przechytrzenia wrednej ekspedientki zazwyczaj kończy się niepowodzeniem. Każda próba zakradnięcia się do towarzysza zakupów jest pilnie śledzona. Triumf w duchu zazwyczaj zostaje rozwiany przez echo głosu wykrzykującego: „Mówiłam przecież, że do przymierzalni wchodzi TYLKO jedna osoba!”. Zalewanie rozmnażającymi się jak grzyby po deszczu pytaniami na nic się nie zda, pozostaną one bez odpowiedzi. „Ciekawe, czy byłaby równie asertywna w stosunku do obcokrajowców?! Albo matek z kilkuletnimi dziećmi, które nie mają prawa wstępu do szatni, żeby pomóc nałożyć swojemu maluchowi buty?!" – z tymi i innymi rozważaniami, tak jak z przymierzaniem ubrań, trzeba zmierzyć się w pojedynkę. Niewskazane jest też wyrzucanie z siebie lawiny przekleństw, bo te i tak zostaną zagłuszone przez trzeszczącą muzykę.
PO PRZYLOCIE
Lotnisko. Po przylocie każdy z pasażerów przechodzi kontrolę dokumentów: pasażerowie legitymują się paszportem lub Dowodem Osobistym. Zara. Po przymiarce każdy z klientów przechodzi kontrolę kontroli. Szczęśliwcy,
Zabronione jest korzystanie z wszelkich płynów, bez względu na pojemność ich opakowań oraz system zamknięcia.
którzy decydują się na zakup, mają szansę na przyspieszenie procedury. Reszta poddawana jest żmudnej kontroli zdawania ubrań – czynności łączącej się ze skomplikowanym procesem dodawania i odejmowania w zakresie od zera do sześciu, która, w zależności od umiejętności ekspedienta, może wydłużyć się nawet do kilku minut.
ODBIÓR BAGAŻU
Lotnisko. Po kontroli dokumentu pasażerowie odbierają bagaż rejestrowany w hali przylotu. Zara. W przypadku pozostawienia przed boksem torebek i innych dodatków, należy zgłosić się do ekspedienta z prośbą o zwrócenie wyżej wymienionych.
INNE Lotnisko. Zabroniony jest przewóz wszelkich płynów, chyba że pojedyncze opakowania produktów nie będą większe niż 100 mililitrów. Dodatkowo wszystkie przewożone produkty muszą być zapakowane do jednej, przezroczystej torby plastikowej z systemem wielokrotnego zamknięcia (np. torebki strunowe lub z taśmą klejącą), o pojemności do 1 litra. Pasażer może posłużyć się prywatną torebką spełniającą powyższe wymogi. Pojęcie płynu obejmuje: żele, pasty, emulsje, pasty do zębów, żele do włosów, perfumy, dezodoranty, aerozole. Zara. Zabronione jest korzystanie z wszelkich płynów, bez względu na pojemność ich opakowań oraz system zamknięcia. Pojęcie płynu obejmuje: colę, fantę, sprite, pepsi, mirindę, 7up, wodę gazowaną, wodę niegazowaną, sok.
Jako twarda przeciwniczka biurokracji, systemowi twardych rządów w przymierzalniach mówię stanowcze nie. Robię przegląd szaf i żadnych nowych zakupów w Zarze nie planuję. Tym, których dziwne zasady nie zniechęcają, szczerze zazdroszczę cierpliwości.