Niemiecka prasa wytyka Kaczyńskiemu niewygodny fakt z przeszłości. Zapomniał z kim siedział przy Okrągłym Stole

Niemcy wytknęli Jarosławowi Kaczyńskiemu niewygodny fakt z przeszłości
Niemcy wytknęli Jarosławowi Kaczyńskiemu niewygodny fakt z przeszłości Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Ustawy dekomunizacyjne i degradacyjne nie pasują do antykomunistycznej polityki PiS. Tak uważa warszawski korespondent "Sueddeutsche Zeitung". Dziennikarz napisał, że "twarda polityka narodowo-populistycznej partii rządowej PiS wobec byłych komunistów jest zjawiskiem stosunkowo nowym". Dlaczego?

Przypomnijmy, że ustawa degradacyjna pozwala odebrać stopnie wojskowe osobom, które w czasach PRL-u przyczyniały się do podtrzymywania reżimu komunistycznego oraz działały na szkodę państwa polskiego jak np. Wojciech Jaruzelski. Florian Hassel zwrócił uwagę na to, że Jarosław Kaczyński zasiadał przy Okrągłym Stole z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Do tego Ludwik Dorn twierdzi, że traktował komunistów jak "ludzi, którzy się znają na kierowaniu Polską" i których "chciał dla siebie pozyskać" - podaje wp.pl.

"W kampanii wyborczej w 2010 roku Kaczyński chwalił długoletniego szefa polskich komunistów Edwarda Gierka jako 'patriotę'" – pisze warszawski korespondent "SZ" cytowany przez wp.pl. Tymczasem teraz PiS używa antykomunistycznej kampanii do "tworzenia tożsamości i umacniania władzy". Według niemieckiego dziennikarza nowa ustawa pasuje do uprawianej przez rząd rewizji historii, zgodnie z którą "Polacy nie mieli praktycznie nic wspólnego z rzekomo obcym komunistycznym reżimem w ich kraju".

źródło: wp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...