Poznaniacy oddają pieniądze z programu "Rodzina 500 plus". Wszystko przez niedopełnienie jednego obowiązku

W Poznaniu wydano 319 decyzji dotyczących zwrotu nienależnie pobranych świadczeń w ramach "Rodzina 500 plus"
W Poznaniu wydano 319 decyzji dotyczących zwrotu nienależnie pobranych świadczeń w ramach "Rodzina 500 plus" Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Kwotę 500 zł na drugie dziecko otrzymujemy niezależnie od tego, ile zarabiamy. Inaczej jest w wypadku, gdy chcemy otrzymać pieniądze na pierwszą pociechę. Konieczne okazuje się wówczas spełnienie odpowiednich kryteriów dochodowych. Kiedy zaś z czasem sytuacja materialna rodziny polepszy się, trzeba o tym powiadomić. Jak podaje "Fakt", wielu mieszkańców Poznania nie dopełniło takiego obowiązku.

– Do połowy lutego 2018 roku Poznańskiego Centrum Świadczeń wydało 319 decyzji dotyczących zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Decyzje te wydano na łączną kwotę 319 836, 40 zł i dotyczyły one całego okresu obowiązywania programu "Rodzina 500 plus", czyli od 1 kwietnia 2016 roku. Obecnie klienci PCŚ zwrócili 208 679,86 zł – powiedział "Faktowi" dyrektor Damian Napierała z PCŚ. Wyjaśnia, że najczęstszą przyczyną decyzji o zwrocie nie jest powiadomienie na czas o polepszeniu finansów w rodzinie.

Przypomnijmy, że zaraz po wprowadzeniu programu wielu z polityków PiS apelowało, by osoby osiągające wyższe dochody dobrowolnie zrzekły się świadczeń. Z kolei lutowy sondaż przeprowadzony dla "Super Expressu" pokazał, że szeroki dostęp do programu "Rodzina 500 plus" wielu się nie podoba.

Ankietowanym zadano następujące pytanie: "Czy uważasz, że rodziny zarabiające miesięcznie powyżej 10 tys. zł na osobę powinny otrzymywać środki z programu 500 plus?". 81 proc. respondentów odpowiedziało negatywnie, a rozwiązanie obecnie obowiązujące popiera tylko 19 proc. z nich.


O tym, czy i jak program "Rodzina 500 plus" zmienił życie Polaków, pisaliśmy niedawno w naTemat. Niektóre wnioski są niepokojące.

źródło: "Fakt"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...