500+ nie dla najbogatszych? Ten sondaż pokazuje, co według Polaków PiS musi zmienić w swoim programie

Czyżby suweren miał inne zdanie na temat programu 500+ niż władza?
Czyżby suweren miał inne zdanie na temat programu 500+ niż władza? Fot. Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta
Chyba nie tak to miało wyglądać. Najnowszy sondaż przeprowadzony dla "Super Expressu" pokazuje, że szeroki dostęp do programu Rodzina 500+ nie wszystkim się podoba. A raczej zdecydowanej większości. Polacy domagają się, aby pieniądze nie były wypłacane tym, którzy zarabiają najlepiej.

Ankietowanym zadano bardzo istotne pytanie: "Czy uważasz, że rodziny zarabiające miesięcznie powyżej 10 tys. zł na osobę powinny otrzymywać środki z programu 500 plus?". I jak się okazało, aż 81 proc. respondentów odpowiedziało negatywnie, a rozwiązanie obecnie obowiązujące popiera tylko 19 proc. z nich.

Miało być inaczej
Przypomnijmy, że zaraz po wprowadzeniu programu wielu z polityków Prawa i Sprawiedliwości apelowało o to, aby rodziny osiągające wyższe dochody dobrowolnie zrzekły się świadczeń, co miało odpowiadać poczuciu sprawiedliwości społecznej. – W naszej pierwszej wersji programu 500 plus był zapis, że z wyjątkiem tych najbogatszych. Później ze względów takich czysto biurokratycznych zdecydowaliśmy, że nie będziemy robili tej bariery, żeby nie walczyć z tymi oświadczeniami, że każdy musi udowadniać, ile zarabia, także apelowałem publicznie do tych najbogatszych: proszę państwa nie bierzcie tych pieniędzy, skoro nie musicie – mówił wicepremier Piotr Gliński. W podobnym tonie wypowiadał się wówczas choćby marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Na razie nic jednak nie wskazuje na to, żeby zasady przyznawania świadczenia 500+ radykalnie się zmieniły. Jak na razie Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej uszczelnia system wypłat, eliminując osoby, które naginają przepisy czy fałszują dokumentacje.

źródło: "Super Express"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...