Wanat: Ludzi nie interesują obiektywne media. Czego szukamy włączając telewizor czy otwierając gazetę? [Waszym zdaniem]
redakcja naTemat
14 lipca 2012, 11:46·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 14 lipca 2012, 11:46
"Ludzi nie interesują tzw. obiektywne media i trzeba przestać uprawiać tę hipokryzję" – powiedziała Ewa Wanat, jedna z założycielek TOK FM i wieloletnia naczelna radia. Czy jej diagnoza jest słuszna? Czy od dziennikarzy nie oczekujemy faktów, ale przede wszystkim opinii? Pytamy, jak jest [Waszym zdaniem]?
Reklama.
"Rok 2005 - kiedy PiS doszedł do władzy - to była cezura dla polskich mediów. (…) Przy Kaczyńskich ludzie w mediach zaczęli się sami mocno określać. Rzeczywistość tak się spolaryzowała, że nie dało się już ukrywać poglądów w imię obiektywizmu. Dziennikarz nie mógł być przezroczysty, bo to by oznaczało, że pokazuje inną rzeczywistość niż ta prawdziwa".
Pierwsza redaktor naczelna Radia TOK FM, Ewa Wanat, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stawia tezę, że odbiorcy nie chcą obiektywizmu w mediach. Wzmacnia tym samym w głos wielu dziennikarzy i medioznawców, którzy uważają, że chcemy, by gazety czy telewizje potwierdzały naszą opinię, a nie przedstawiały obiektywne argumenty.
To odrzucenie jednej z naczelnych zasad dziennikarstwa, która mówi, że celem relacji prasowej jest obiektywne przedstawienie sytuacji. Dziennikarz wchodząc do pracy powinien zostawić swoje poglądy polityczne za drzwiami, tak by nie wpływały na jego pracę. Media, jako czwarta władza mają obowiązek kontrolować rządzących, ale równie skrupulatnie przyglądać się opozycji.
Jednak te zasady coraz częściej odchodzą w zapomnienie. Zależnie od naszych preferencji politycznych oczekujemy, że dziennikarz dostarczy nam amunicji do bicia w rząd lub w opozycję. Chcemy, by w programach publicystycznych prowadzący miał jasno określone preferencję i zaciekle atakował (w naszym imieniu) przedstawiciela nielubianej opcji politycznej.
Ten proces jest najbardziej widoczny w Stanach Zjednoczonych, gdzie starająca się zachować obiektywizm CNN przegrywa już nie tylko z mocno konserwatywną Fox News, ale także z liberalną MSNBC. Czy to samo czeka nas w polskich mediach? A może już jest tak, że zamiast suchej informacji szukamy ostrych i bezkompromisowych opinii? Czy tak powinny wyglądać media? Może obiektywne dziennikarstwo to przeżytek? Jak jest [Waszym zdaniem]?