Bielan ocenił relacje polsko-amerykańskie. "Pewne turbulencje, z których niebawem wyjdziemy"

Adam Bielan uważa, że nie ma powodu do niepokoju w kwestii stosunków dyplomatycznych Polski z USA.
Adam Bielan uważa, że nie ma powodu do niepokoju w kwestii stosunków dyplomatycznych Polski z USA. Paweł Małecki/Agencja Gazeta
W polsko-amerykańskich relacjach nastąpiły "pewne turbulencje", z których niebawem wyjdziemy – tak w Radiu Zet wicemarszałek Senatu Adam Bielan ocenił ostatnie tygodnie w relacjach polsko-amerykańskich. Z tajnej notatki MSZ miało wynikać, że Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki nie mogą liczyć na wizytę w Białym Domu.

Dlaczego? Amerykanie są bowiem niezadowoleni m.in. z kształtu ustawy o IPN, która penalizuje obciążanie Polaków za zbrodnie Holokaustu. Zjednoczona Prawica pomimo krytyki czeka jednak na opinię Trybunału Konstytucyjnego o podpisanej ustawie. Potwierdził to Adam Bielan w Radiu Zet, który stwierdził, że PiS czeka na orzeczenie ws. ustawy o IPN. – Jeżeli (TK – red.) orzeknie, że ustawa jest dobra, to pewnie nie będzie zmieniona, jeśli będzie inaczej to będziemy ją być może korygować – powiedział polityk prawicy.

Bielan nie zgodził się z sugestią dziennikarza Radia Zet, według którego ostatnie tygodnie to fatalny czas dla rządzących. – Jest wiele problemów, które trzeba rozwiązać, ale jak się rządzi to trudno oczekiwać, że zawsze będzie różowo – ocenił wicemarszałek Sejmu.

Przypomnijmy, Onet poinformował, że jest w posiadaniu dokumentów, które mają potwierdzać "potężny kryzys w relacjach polskiego rządu z Amerykanami", który wywołało podpisanie ustawy o IPN w obecnym kształcie.

Chodziło o tajną notatkę, w której miało być zawarte ultimatum dla Polski w trzech punktach. Istnienie notatki potwierdziło MSZ, grożąc autorowi przecieku konsekwencjami prawnymi.

źródło: Radio Zet
Trwa ładowanie komentarzy...