PiS robi interesy w podatkowym raju? Ujawniono cypryjskie powiązania pisowskiej spółki Srebrna

Interesy spółki Srebrna reprezentuje na Cyprze spółka Conarius.
Interesy spółki Srebrna reprezentuje na Cyprze spółka Conarius. fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Joachim Brudziński pełnym potępienia tonem mówił o o milionach złotych wypływających z "rajów podatkowych na kampanię tych, którzy zrobią wszystko, żeby PiS nie wrócił do władzy". Tymczasem, jak informuje "Gazeta Wyborcza", finansowe zaplecze PiS, czyli słynna spółka Srebrna, prowadzi interesy na Cyprze.

Dodajmy, że także Jarosław Kaczyński deklaruje się – jak zauważa "GW" – jako zwolennik większego opodatkowania najlepiej zarabiających, a już szczególnie tych, którzy zyski wyprowadzają za granicę. A jaka jest praktyka? Latem powiązana z PiS spółka Srebrna chciała sprzedać nieruchomość. Jednak robiła to za pośrednictwem spółki zarejestrowanej na Cyprze. Takie informacje ujawnia "Gazeta Wyborcza", która dotarła do folderu z ofertą.

Srebrna, którą kontrolują zaufani ludzie PiS, szukała kupca na atrakcyjną działkę na Woli, u zbiegu ulic Towarowej i Srebrnej, na której ma stanąć słynny 190-metrowy wieżowiec. Robiła to spółka Conarius, która jest zarejestrowana na Cyprze. Cena nieruchomości, to – bagatela – 160 mln zł. W budynku ma być restauracja na dachu, taras widokowy, łączna powierzchnia przestrzeni dla biur ma wynosić 70 tys. metrów kwadratowych. Srebrna nie chce jednak rozgłosu – pisze "GW". Folder z ofertą trafia tylko do dużych firm zajmujących się nieruchomościami.

Conarius założono 5 sierpnia 2015 r. w Nikozji. Najpierw właścicielem firmy była cypryjska spółka, potem jej udziały odkupił za 5 tys. euro znany warszawski deweloper Jan Zbigniew Zaleski Ejgierd. Pikanterii sprawie dodaje fakt, ze Conarius oferując działkę pisał, że ma ona wszystkie zgody i pozwolenia potrzebne do zbudowania wieżowca, np. wykreślenie z ewidencji zabytków czy gwarancję, że teren jest wolny od roszczeń. W folderze ma być informacja o prawomocnej decyzji o warunkach zabudowy, do której "został dopasowany projekt planu zagospodarowania".


"GW" sprawdziła: Srebrna do dziś nie ma takich dokumentów. Dlaczego więc podano nieprawdziwe informacje? Według informatora gazety po to, by po podpisaniu umowy przedwstępnej i zainkasowaniu zaliczki spółka mogła uzyskać pozwolenia. A właśnie na to potrzebna jest zaliczka. W przypadku Srebrnej miała wynosić 8 mln zł.

Cypr oferuje niską stawkę podatku dochodowego – 10 proc. – i astronomiczną, gdy porównać ją z polską, kwotę wolną od podatku: ponad 80 tys. zł.

źródło: "Gazeta Wyborcza"
Trwa ładowanie komentarzy...