Finansowe zaplecze PiS. Kim jest "pani Basia" i co trzeba wiedzieć o spółce Srebrna?

Jarosław Kaczyński buduje biznesowe i medialne fundamenty dla swoich przedsięwzięć politycznych od początku  lat 90
Jarosław Kaczyński buduje biznesowe i medialne fundamenty dla swoich przedsięwzięć politycznych od początku lat 90 Fot. Mikolaj Kuras / Agencja Gazeta
Jarosław Kaczyński od początku lat 90. buduje biznesowe i medialne fundamenty dla swoich przedsięwzięć politycznych. Najważniejszym z nich jest spółka Srebrna, która zawiaduje nieruchomościami PiS. Właścicielem Srebrnej jest Instytut im. Lecha Kaczyńskiego oraz Barbara Skrzypek, czyli "pani Basia” z "Ucha Prezesa” (ma dwa z 5886 udziałów) i jej syn Marcin (jeden udział). Łączna wartość udziałów Srebrnej wynosi 11,766 mln zł.


O spółce zrobiło się znowu głośno w związku z publikacjami "Gazety Wyborczej" i "Polityki" na temat zażyłych towarzyskich relacji łączących obecnego szefa tajnych służb Mariusza Kamińskiego, jago zastępcy Macieja Wąsika i szefa CBA Ernesta Bejdy z jednym z głównych podejrzanych w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji Jakubem R. i planów"przekształcenia" nieruchomości należącej do Srebrnej.

Historia

Początek budowy dzisiejszego imperium PiS sięga początku lat 90. Tuż po transformacji ustrojowej Kaczyński szefował Porozumieniu Centrum, ale to nie partia miała w tym czasie największe znaczenie. Dużo większą rolę miała odegrać Fundacja Prasowa "Solidarności”. Jej założycielami - oprócz Kaczyńskiego - byli Sławomir Siwek, Krzysztof Czabański i Maciej Zalewski. Zaczęli od przejęcia popularnej gazety popołudniowej - "Expressu Wieczornego". Tytuł szybko upadł, ale dwa biurowce w prestiżowych warszawskich lokalizacjach m.in przy ulicy Srebrnej zostały. W 2012 roku zapada decyzja o likwidacji Fundacji Prasowej "S". Jako powód podano "wyczerpanie środków finansowych".

Władze

Za sterami spółki Srebrna stoją zaufani ludzie Jarosława Kaczyńskiego. Prezesem jest Małgorzata Kujda, która objęła posadę po mężu Kazimierzu (ten po ostatnich wyborach awansował na szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska). Jako szef rządowej agencji wsławił się przyznaniem dotacji na odwierty geotermalne, które w Toruniu chce uruchomić ojciec Tadeusz Rydzyk. W skład zarządu wchodzi też: Janina Goss, przyjaciółka rodziny Kaczyńskich; Halina Wojnarska (żona ministra Adama Lipińskiego); dwaj kierowcy Kaczyńskiego (Jacek Rudziński i Jacek Cieślikowski); kuzyn prezesa Grzegorz Jacek Tomaszewski (szef spółki wydającej "Gazetę Polską Codziennie”), europoseł Ryszard Czarnecki, a także Barbara Skrzypek, asystentka i osobista sekretarka prezesa.

Działka

Działka przy ulicy Srebrnej – jest spadkiem po majątku PRL-owskiego imperium wydawniczego RSW Prasa-Książka-Ruch, jaki otrzymała pierwsza partia Kaczyńskiego – PC. Działka została znacjonalizowana w 1945 r. tzw. dekretem Bieruta. Warszawski ratusz próbował odebrać nieruchomości, podważając akty notarialne, ale sąd umorzył postępowanie. Do sądu zwrócili się również spadkobiercy przedwojennych właścicieli części działki. W 2016 roku Urząd m.st. Warszawy wydał na wniosek spółki Srebrna zgodę na wybudowanie wieżowca na działce pod adresem Srebrna 16, u zbiegu ulic Towarowej i Srebrnej. Wydanie decyzji wiązało się ze zmianą dotychczasowej maksymalnej dopuszczalnej wysokości budynku określonej w planie zagospodarowania przestrzennego stolicy.

Wieżowiec

Jeszcze w ubiegłym roku wiele mówiło się o planach spółki Srebrna, która chciała wybudować 36-piętrowy wieżowiec z podziemnym parkingiem i częścią usługowo-handlową. ”Kaczyński Tower”, jak ochrzciły go media, miałby mieć 140 metrów wysokości. Korzystną decyzję środowiskową spółka dostała w marcu 2017 r. Okolica ulic, na której PiS ma nieruchomości za kilka lat przemieni się w centrum biurowe stolicy, naszpikowane wieżami, w których będzie mogło pracować nawet 30 tys. ludzi. Jak pisał "Newsweek”, mieć ziemię w rejonie Twardej, to siedzieć na żyle złota. Po uzyskaniu pozwoleń działka będzie warta 120-130 mln zł – mówił "Newsweekowi” przedsiębiorca z branży deweloperskiej.

Media

Spółka Srebrna, przed zmianą formy prawnej ze spółki akcyjnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w latach 1993–2008 była pierwszym wydawcą miesięcznika "Nowe Państwo" (w 2008 roku rolę wydawcy przejęło Niezależne Wydawnictwo Polskie, wydawca "Gazety Polskiej”). Od 2013 roku spółka posiada dwa budynki sąsiadujące z rodzinną willą Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu. W jednym mieści się Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, w drugim swoją działalność prowadzi internetowa księgarnia "Gazety Polskiej" i siedziba spółki Słowo Niezależne, do której należy prawicowy portal Niezależna.pl. W zarządzie wspomnianego Słowa Niezależnego zasiadają Tomasz Sakiewicz, naczelny "Gazety Polskiej” i Grzegorz Jacek Tomaszewski, kuzyn prezesa PiS. Srebrna przejęła też spółkę Forum, która wydaje "Gazetę Polską Codziennie". Pierwszym prezesem z nadania PiS została Janina Goss. Teraz w Radzie Nadzorczej firmy są m.in. europoseł PiS Ryszard Czarnecki i szefowa biura prezesa PiS Barbara Skrzypek.

Spółki córki

Spółka Srebrna jest udziałowcem spółek Geranium (2,736 udziałów o łącznej wartości 2,736 mln zł), Słowo Niezależne (150 udziałów o łącznej wartości 75 tys zł), Multibarman (700 udziałów o łącznej wartości 350 tys. zł). Ze Srebrną powiązana była także inna, mniejsza spółka - Srebrna Media. Tam, jak podawała "GW", miał rządzić Krzysztof Czabański - dziś szef Rady Mediów Narodowych. Później za jej sterami zasiadała również jego żona i syn. Kilka lat temu "Newsweek"pisał też o "Srebrnej Dolinie", czyli osiedlu stylizowanych na leśniczówki domków, które firma chciała wybudować na 5-hektarowej działce w Puszczy Augustowskiej. Mózgiem przedsięwzięcia miała być Barbara Czabańska, była żona Krzysztofa Czabańskiego. Pomimo wielkich planów z osiedla nic nie wyszło.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze