Wielki sukces Olgi Tokarczuk. Pisarka otrzymała nominację do prestiżowej nagrody literackiej

Olga Tokarczuk ma szansę zdobyć jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury.
Olga Tokarczuk ma szansę zdobyć jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Man Booker International Prize jest jednym z najważniejszych wyróżnień w kategorii literatury na świecie. Z tego powodu już samo znalezienie się wśród 13 nominowanych książek jest dużym osiągnięciem. Właśnie spotkało to polską pisarkę Olgę Tokarczuk za jej powieść "Bieguni". Zwycięzca zostanie ogłoszony 22 maja.

Autorem przekładu powieści Tokarczuk na język angielski jest Jennifer Croft, która uczyła się języka polskiego na uniwersytecie w Iowa, a potem przez dwa lata żyła w naszym kraju. Angielski tytuł książki Tokarczuk brzmi "Flights". Ukazała się na Wyspach Brytyjskich w maju 2017 roku za sprawą wydawnictwa Fitzcarraldo Editions.

"Bieguni" to jedna z głośniejszych pozycji ostatnich lat. W Polsce wydało ją Wydawnictwo Literackie w 2007 roku. Rok później Tokarczuk otrzymała Nagrodą literacką Nike. Jak podaje opis wydawniczy, "Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie". Wersja angielska powieści otrzymała pochlebne recenzje m.in. w "Guardanie".

Międzynarodowa Nagroda Bookera
The Man Booker International Prize przyznawana jest od 2005, ale dopiero od 2016 roku przyznawana jest co roku pisarzom, których powieść przetłumaczono na język angielski i wydano w Wielkiej Brytanii. Wcześniej przyznawano ją co dwa lata. Olga Tokarczuk nie jest jedynym polskim pisarzem, który został nominowany do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Wcześniej spotkało to Stanisława Lema oraz Wiolettę Grzegorzewską. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał izraelski pisarz Dawid Grosman za książkę "Wchodzi koń do baru". Tegorocznego zwycięzcę poznamy 22 maja.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...