Kuriozalny film w rocznicę wejścia do NATO. Aż trudno uwierzyć, co pokazał resort Błaszczaka

Mariusz Błaszczak na spocie z okazji 19 rocznicy wejścia Polski do NATO.
Mariusz Błaszczak na spocie z okazji 19 rocznicy wejścia Polski do NATO. Ministerstwo Obrony Narodowej/kadr z filmu
19 lat temu, 12 marca, Polska przystąpiła do NATO. Był to symboliczny akt zakończenia dla nas podziału wynikającego z żelaznej kurtyny i wejście do zachodniego świata. MON przygotowało okolicznościowy spot, niestety, próżno szukać na nim bohaterów batalii przystąpienia do NATO.

Gdy Polska przystępowała do Sojuszu, prezydentem był Aleksander Kwaśniewski, premierem Jerzy Buzek, a ministrem spraw zagranicznych Bronisław Geremek. Do przystąpienia do NATO przyczynił się z pewnością prezydent Lech Wałęsa oraz inni polscy politycy po 1989 r., których zasługą było obranie kierunku Polski na zbliżenie z Europą Zachodnią i USA. Niestety, tego nie dowiemy się ze spotu MON. Brak w nim jakichkolwiek bohaterów, którym faktycznie zawdzięczamy wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ktoś mógłby powiedzieć: no dobrze, a jeśli autorzy nie chcieli nikogo wyróżniać?

Co widzimy na filmie MON w rocznicę wejścia do NATO? Prezydenta Andrzeja Dudę podczas szczytu NATO w Warszawie, ćwiczenia wojskowe, prezentację sprzętu bojowego Sojuszu Północnoatlantyckiego: samoloty, okręty, czołgi. A także – tego zabraknąć nie mogło – Mariusza Błaszczaka dumnie podającego rękę sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi. Tu następuje zresztą zbliżenie i po chwili... zatrzymanie kadru, być może po to, by widzowi właśnie to ujęcie zapadło w pamięć.

Dodajmy: Antoni Macierewicz, który szczycił się organizacją szczytu NATO w Warszawie, także został wygumkowany. Cóż, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, od niedawna nie jest już bohaterem polskiego wojska.
19 lat temu Polska wstąpiła do #NATO

19 lat temu Polska wstąpiła do #NATO #WeAreNATO

Opublikowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej na 12 marca 2018
Z okazji 19. rocznicy przystąpienia Polski do NATO MON opublikowało też uroczystą przemowę Mariusza Błaszczaka.
19. rocznica wejścia Polski do NATO

W naszym kalendarzu mamy wiele dat ważnych dla historii Polski. Jedną z nich jest 12 marca. To dzień, w którym w 1999 roku Rzeczpospolita Polska została oficjalnie przyjęta w poczet państw tworzących Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli NATO.

Opublikowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej na 11 marca 2018
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...