Czy nastąpi zapowiadany koniec z deklaracjami VAT? Ministerstwo Finansów rzuciło spodziewany termin

Minister Finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, kiedy można spodziewać się rezygnacji z deklaracji VAT.
Minister Finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, kiedy można spodziewać się rezygnacji z deklaracji VAT. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Resort finansów zamierza wprowadzić radykalne zmiany. Od początku 2019 r. może zostać zniesiony obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Dzięki Jednolitym Plikom Kontrolnym fiskus zbiera wszystkie informacje o firmie bez potrzeby składania miesięcznych i kwartalnych dokumentów.

Już od jakiegoś czasu jednym z głównych planów Ministerstwa Finansów jest likwidacja deklaracji dla podatku od towarów i usług. Środkiem, który ma to umożliwić jest JPK_VAT, czyli Jednolity Plik Kontrolny. Celem jego wprowadzenia jest ułatwienie pracy fiskusa. Umożliwia zautomatyzowanie weryfikacji danych, co pozwala na szybszą i łatwiejszą kontrolę niż kiedykolwiek wcześniej.

Co więcej, dzięki JPK, resort finansów ma możliwość budowania bazy danych, która przede wszystkim rozwiąże problem z nadużyciami w podatku VAT. Chodzi o wyeliminowanie pustych faktur oraz transakcji z udziałem tzw. firm "słupów", czyli firm, które niczym nie handlują, a wystawiają fikcyjne faktury. Narzędzia te umożliwiają także wytypowanie podmiotów podejrzanych o nieprawidłowości w rozliczeniach VAT.


"Nie chcę tu stawiać krótkich terminów, ponieważ ze względu na m.in. konieczność zmian prawnych, a także kwestie technologiczne, nie wydarzy się to na pewno za miesiąc czy dwa. Myślę jednak, że odpowiedzialnie mogę stwierdzić, że nasze propozycje będą zakładały rezygnację z deklaracji VAT wraz z początkiem 2019 roku" – powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.


Podejrzane faktury
Jak już pisaliśmy wcześniej, od 1 stycznia 2018 roku wszyscy mikroprzedsiębiorcy, czyli płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie, muszą prowadzić elektroniczną ewidencję VAT (duże firmy dotyczy to od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r.) Z tego powodu najpóźniej do 26 lutego 2018 roku trzeba było wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT).

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Teresa Czerwińska zapowiedziała, że resort finansów zamierza sprawdzić faktury, które wpłynęły pod koniec lutego. Ponad półtora miliona przedsiębiorców złożyło JPK rejestrujące styczniową sprzedaż. Po wstępnej analizie z 650 mln faktur wykryto ponad 85 tys. przypadków, które budzą podejrzenie. Chodzi m.in. o sytuacje, w których zawarto zakupy dokumentowane fakturami wystawionymi przez osoby nie będące aktywnymi podatnikami VAT. Kwota z tych faktur to prawie 105 mln zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...