Zwrot w sprawie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Władze stolicy chcą zaskarżyć decyzję o jego budowie

Władze Warszawy chcą zaskarżyć decyzję w sprawie lokalizacji pomnika Lecha Kaczyńskiego
Władze Warszawy chcą zaskarżyć decyzję w sprawie lokalizacji pomnika Lecha Kaczyńskiego Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Jak informuje RMF FM, stołeczny ratusz zaskarży decyzję w sprawie lokalizacji pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na mocy decyzji wojewody mazowieckiego zdecydowano, by monument stanął obok budynku Garnizonu Warszawa w obrębie placu Piłsudskiego, a to nie spodobało się władzom stolicy.

Uzasadnieniem skargi jest to, że wojewoda, wybierając taką lokalizację dla monumentu, nie uwzględnił potrzeb ani opinii warszawiaków. Stołeczny ratusz, wraz z otrzymaniem decyzji wojewody w sprawie miejsca dla pomnika Lecha Kaczyńskiego, złoży wniosek o wznowienie postępowania w tej sprawie. Niewykluczone, że miasto wystąpi z wnioskiem o uznanie za stronę w tym postępowaniu. Przypomnijmy, że wcześniej władze Warszawy zaskarżyły decyzję o przekazaniu placu Piłsudskiego pod zarząd wojewody, a ponadto zakwestionowały nowy podział geodezyjny placu.

Plac Piłsudskiego pod kontrolą
Pod koniec października 2017 r. były już szef MSWiA Mariusz Błaszczak ustanowił na placu Piłsudskiego tzw. teren zamknięty. Dlatego też na terenie placu nie można zrobić niczego bez zgody szefa MSWiA.

Co obecnie znajdziemy na placu Piłsudskiego? Stoi tam Pomnik Nieznanego Żołnierza, a naprzeciwko niego mamy monument, przedstawiający marszałka Józefa Piłsudskiego. Zobaczymy też Krzyż Papieski, upamiętniający wizytę ojca świętego Jana Pawła II w Warszawie. Od strony ulicy Królewskiej powstaje z kolei pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.

źródło: RMF FM
Trwa ładowanie komentarzy...