"Rolą księży nie jest stanie po stronie prawicy". Abp Gądecki ostro o duchownych mieszających się do polityki

Arcybiskup  Stanisław Gądecki wypowiedział się na temat mieszania się księży do polityki
Arcybiskup Stanisław Gądecki wypowiedział się na temat mieszania się księży do polityki Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Arcybiskup Stanisław Gądecki wbił kij w mrowisko. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski właśnie wypowiedział się na temat roli księży w Polsce. Zrobił to podkreślając, że ich zadaniem nie jest angażowanie się w politykę. Według hierarchy, celem pracy kapłana jest "dbanie o życie wieczne wszystkich, niezależnie od tego, do jakiej partii politycznej należą".

– Rolą księży nie jest stanie po stronie prawicy, lewicy ani centrum – stoimy po stronie bożej, a rolą katolików świeckich jest mądre zaangażowanie w działalność polityczną – stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas trwającego 378. Zebrania Plenarnego KEP. Arcybiskup Gądecki twierdzi, że duchowni mają inne zadania.

– Według Soboru Watykańskiego II, kapłani są przeznaczeni do tego, żeby dbać o życie wieczne wszystkich, niezależnie od tego, do jakiej partii politycznej należą. Mamy troszczyć się o zbawienie wszystkich ludzi – tych z prawicy, lewicy czy z centrum. Dlatego zadaniem kapłanów nie jest angażowanie się w życie polityczne, a w szczególności życia partyjne – stawanie po stronie tej czy innej partii. My nie stoimy ani po stronie prawicy, lewicy ani centrum – stoimy po stronie bożej. To jest rola kapłana – powiedział szef Episkopatu.

Przypomnijmy, że jeszcze kilka miesięcy temu abp Stanisław Gądecki w stanowczych słowach poruszył równie kontrowersyjny temat i wypowiedział się na temat przyjmowania uchodźców oraz napędzania wobec nich strachu przez polityków. – W podejmowaniu problemu uchodźców i ubiegających się o azyl najważniejszym punktem odniesienia nie może być bezpieczeństwo narodowe, lecz jedynie człowiek – mówił.


źródło: Onet
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...