Kim jest pierwsza kobieta, która stanie na czele CIA? Haspel stała za torturowaniem dobrze znanych w Polsce islamistów

Gina Haspel zostanie nowym dyrektorem CIA.
Gina Haspel zostanie nowym dyrektorem CIA. Fot. YouTube / The OSS Society
Donald Trump poinformował, że kierownictwo w CIA wkrótce obejmie Gina Haspel, czyli dotychczasowa zastępczyni Mike'a Pompeo, który zastępuje Rexa Tillersona na stanowisku sekretarza stanu. Haspel będzie pierwszą kobietą zarządzającą Centralną Agencją Wywiadowczą. Decyzja o jej awansie budzi kontrowersje, gdyż ma ona za sobą specyficzną przeszłość.

"Mike Pompeo, Dyrektor CIA, zostanie nowym Sekretarzem Stanu. Sprawdzi się fantastycznie! Podziękowania dla Rexa Tillersona za jego służbę! Gina Haspel będzie nowym Dyrektorem CIA i pierwszą kobietą wybraną na to stanowisko. Gratulacje dla wszystkich!" – powiadomił na Twitterze Donald Trump.
Kim jest Gina Haspel?
Gina Haspel rozpoczęła pracę w CIA w 1985 roku, a jej wieloletnia wywiadowcza kariera skrywa kontrowersyjne epizody. Na przykład w 2002 roku bezpośrednio nadzorowała ona stosowanie tortur wobec podejrzanych o przynależność do Al-Kaidy. Byli wśród nich m.in. dobrze znani polskiej opinii publicznej Abu Zubayda i Abd al-Rahim al-Nashiri.

Jak przebiegały tortury? Wiadomo, że Zubayda był podtapiany 83 razy w ciągu miesiąca. Agenci uderzali jego głową o ścianę, nie pozwalali mu spać i przetrzymywali bez jakiegokolwiek odzienia. Jakby tego było mało, Gina Haspel brała też rzekomo udział w niszczeniu taśm wideo, które dokumentowały brutalne przesłuchania z tajnych więzień amerykańskiego wywiadu znajdujących się m.in. w Polsce.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...