To tylko potwierdza stereotyp o Polakach? Pokazali stroje reprezentacji Polski i zrobiła się afera

Konwencja sesji zdjęciowej Nike, prezentującej stroje Polskiej Reprezentacji Piłki Nożnej podzieliła internautów prawie tak mocno jak pierwsza okładka Vogue Polska
Konwencja sesji zdjęciowej Nike, prezentującej stroje Polskiej Reprezentacji Piłki Nożnej podzieliła internautów prawie tak mocno jak pierwsza okładka Vogue Polska Fot. Nike
Nike wywołało właśnie w internecie małą burzę, prezentując nową sesję zdjęciową ze strojami polskiej reprezentacji piłki nożnej. Fotografie w stylu modnego "post-soviet chic” podzieliły internatów - część z nich zachwyca się oryginalnym pomysłem i ciekawym wykorzystaniem stylistyki, a pozostali krytykują markę za uwydatnienie krzywdzących dla Polski stereotypów.


Nieszablonowa sesja Nike, tak jak to z nieszablonowymi pomysłami bywa, podzieliła odbiorców w sposób bardzo podobny do tego, który mieliśmy okazję obserwować niewiele ponad miesiąc temu przy okazji pierwszego polskiego wydania magazynu Vogue. Po raz kolejny w komentarzach spotykamy się albo ze zrozumieniem koncepcji i pochwałą oryginalności albo krytyką dotyczącą powielania stereotypów o Polsce i Polakach.
Postsowiecka stylistyka w ostatnich czasach jest bardzo popularna i jest wykorzystywana przez artystów i marki modowe na całym świecie. Krytykujący kampanię uważają jednak, że to kolejny projekt, który powieli stereotyp Polaka w świecie - "typowego Sebixa z bloku, który wybije jedynkę za krzywe spojrzenie" - czytamy w jednym z komentarzy. Broniący zdjęć z kolei uważają, że zabawa konwencją i pokazywanie rzeczywistości z dystansem zawsze jest w cenie, a zrobione ze smakiem - może być po prostu dobre i ciekawe. "Lekko, z humorem i dystansem, nawet jeśli sama sesja wpisuje się w modny "postsowiecki szyk". Dla mnie świetne." - tak na swoim fanpage'u kampanię skomentował Michał Zaczyński, dziennikarz modowy.
Negatywne komentarze pokazują kompleks, z którym wciąż zmaga się część naszego społeczeństwa - ciągłe obawy, że dla świata jesteśmy za mało "światowi", a ironiczne kampanie, które pojawiają się przecież nie tylko w polskich, ale i międzynarodowych mediach tylko tę zaściankowość pogłębiają. Paradoksalnie jest oczywiście odwrotnie, ale dopóki nie nauczymy się patrzeć na pewne rzeczy, zwłaszcza projekty artystyczne, z przymrużeniem oka nigdy nie zniszczymy stereotypów, z którymi tak usilnie próbujemy walczyć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czujesz, że nie dasz rady, obejrzyj film. 10 tytułów, które powinna zobaczyć każda kobieta
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0Piotr Rubik poskarżył się na "żenujące" zachowanie kelnerów. Spędzał czas z córkami
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację