Liczby, które porażają. W Polsce z powodu samobójstw ginie więcej ludzi niż w wypadkach

W Polsce z powodu samobójstw ginie więcej ludzi niż w wypadkach drogowych.
W Polsce z powodu samobójstw ginie więcej ludzi niż w wypadkach drogowych. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Jak pokazują policyjne dane, w Polsce z powodu samobójstw ginie obecnie więcej ludzi niż w wypadkach drogowych – podaje Forsal.pl. W ubiegłym roku było to ponad 5,2 tys. osób, przy czym 80 proc. stanowili mężczyźni. Okazuje się, że co piąty zgon nastolatka w Polsce był spowodowany samobójstwem.


Prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie przekonuje, że liczba przypadków odebrania sobie życia w Polsce jest prawdopodobnie jeszcze wyższa. Wszystko dlatego, że wiele takich spraw nie zostaje odnotowanych. Obowiązek rejestrowania prób samobójczych w kartach leczenia szpitalnego obowiązuje dopiero od 2018 roku – podaje Forsal.pl.

Badania wskazują, że wśród osób, które przeżyły próbę samobójczą, większość z nich w okresie przed nią miała różne formy depresji. Dlatego wraz z dobrymi metodami leczenia i zapobiegania chorobie, którą jest depresja, spada współczynnik samobójstw. Kluczową rolę odgrywa samo państwo. Doskonałym przykładem są skandynawskie rządy, które wprowadziły programy zapobiegania samobójstwom. Dzięki nim liczba samobójstw zmniejszyła się.

– Nieustannie zajmujemy się ofiarami wypadków drogowych – słusznie, ale jednocześnie nie poświęcamy dostatecznej uwagi ofiarom zamachów samobójczych. To problem polityki społecznej państwa. Przy wypadkach drogowych mówimy, że winni są kierowcy, infrastruktura dróg, pijaństwo. Jest na kogo zrzucić odpowiedzialność. A kogo obciążyć winą przy samobójstwie? – powiedział na konferencji prasowej prezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego prof. Brunon Hołyst.


źródło: Forsal.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...