Była pierwszą zwyciężczynią Eurowizji 62 lata temu. Nie żyje piosenkarka Lys Assia

Lys Assia, pierwsza zwyciężczyni Eurowizji w 1956 r., zmarła w wieku 94 lat.
Lys Assia, pierwsza zwyciężczyni Eurowizji w 1956 r., zmarła w wieku 94 lat. Fot. screen ze strony YouTube.com / Eurovision Song Contest
W wieku 94 lat w szpitalu w Zurychu zmarła szwajcarska piosenkarka Lys Assia. Swój największy sukces odniosła ponad 60 lat temu – w 1956 r. na pierwszym konkursie Eurowizji wygrała z piosenką "Refrain". O śmierci artystki poinformowali organizatorzy europejskiego Konkursu Piosenki.


Lys Assia to jedna z największych artystek ze Szwajcarii, ale jej popularność zdecydowanie przekraczała granice jej kraju. Choćby dlatego, że biegle mówiła ośmioma językami (niemiecki, francuski, włoski, angielski, hiszpański, portugalski, szwedzki i duński) i w wielu z nich śpiewała swoje piosenki. W 1956 r., w wieku 32 lat, wzięła udział w eliminacjach do pierwszego Konkursu Piosenki Eurowizji w dwóch krajach: w Niemczech (z piosenką po niemiecku) i w Szwajcarii (z utworem po francusku). W niemieckich preselekcjach sukcesu nie odniosła, ale w szwajcarskich - owszem. Na konkurs pojechała z piosenką "Refrain" i wygrała, przechodząc do historii jako pierwsza zwyciężczyni Eurowizji.
Potem jeszcze dwa razy reprezentowała Szwajcarię na Eurowizji (w 1957 i 1958 r.), śpiewając po francusku i po włosku, ale sukcesu nie powtórzyła. Nie poddała się jednak i w 2012 oraz w 2013 r. (miała wówczas prawie 90 lat!) brała udział w eliminacjach do Eurowizji, jednak bez powodzenia.
Do końca życia była bardzo aktywna – koncertowała, nagrywała, udzielała wywiadów. Jeszcze trzy tygodnie temu na Facebooku dziękowała za życzenia urodzinowe.

Thank you all for the birthdaywishes.

Opublikowany przez Lys Assia na 3 marca 2018
O śmierci 94-letniej artystki poinformowali organizatorzy Eurowizji.

źródło: eurovision.tv
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...