Nietypowa sygnalizacja świetlna w Niemczech. W jednym mieście postanowili zrezygnować ze "zwykłego ludzika"

Karol Marks trafił na lampy sygnalizacji świetlnej dla pieszych w Trewirze
Karol Marks trafił na lampy sygnalizacji świetlnej dla pieszych w Trewirze Fot. Urząd Miasta w Trewirze
W Trewirze trwają przygotowania do obchodów 200. rocznicy urodzin Karola Marksa. To właśnie tu niemiecki myśliciel przyszedł na świat i dorastał. Nic więc dziwnego, że władze miasta chcą wykorzystać ten fakt do promocji. Dlatego też Marks trafił tam... na lampy sygnalizacji świetlnej dla pieszych.

Karol Marks, autor m.in. "Manifestu Komunistycznego" i "Kapitału", pierwsze 17 lat swojego życia spędził w Trewirze. Władze miasta, oprócz zaplanowanych na maj 200. obchodów rocznicy urodzin myśliciela, postanowiły uhonorować go w dość ciekawy sposób. Marks, na jednym z przejść przy Simeonstiftplatz, zastąpił bezimiennego "ludzika" na światłach sygnalizacji świetlnej dla pieszych. Niedaleko ma stanąć także pomnik myśliciela, który Trewir dostanie w prezencie od chińskiego miasta partnerskiego. Kreskówkowy wizerunek Marksa będzie teraz pokazywał kiedy pisi mogą przejść przez ulicę.
Niemców nie martwi fakt, że teorie Marksa zostały wykorzystane przez komunistów, którzy stworzyli jeden z najokropniejszych systemów totalitarnych XX wieku. Pomimo że jest to sprawa kontrowersyjna i wzbudza mieszane emocje nie tylko wśród historyków, ale także samych mieszkańców Trewiru, władze miasta ochoczo wykorzystują nazwisko i wizerunek myśliciela do promocji i rozwoju turystyki.

Co ciekawe to nie pierwsza taka forma upamiętnienia sławnej osoby. W 2016 roku na światła sygnalizacji świetlnej dla pieszych w Bonn trafił Ludwig van Beethoven, a w Wellington, stolicy Nowej Zelandii, kraju, który jako pierwszy przyznał kobietom prawo wyborcze, na osiem sygnalizacji w pobliżu budynku parlamentu trafiła sufrażystka Kate Sheppard.
Czy w Polsce też moglibyśmy również wykorzystać taki rodzaj upamiętnienia znanej osoby? Do tej pory mamy na razie dziesiątki nieudanych pomników Jana Pawła II. A gdyby tak za dwa lata w Wadowicach, na 100-lecie urodzin papieża Polaka, zamontować taką sygnalizację z podobizną Karola Wojtyły? Temat do przemyślenia...

źródło: "TransportPubliczny"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...