Chcieli odwołania pielgrzymki narodowców na Jasną Górę. Odpowiedź przeora nie zostawia żadnych złudzeń

14 kwietnia ma się odbyć V Pielgrzymka Środowisk Narodowych na Jasną Górę. Przeor odpisuje na list przeciwników tego wydarzenia, że Kościół jest miejscem dla wszystkich.
14 kwietnia ma się odbyć V Pielgrzymka Środowisk Narodowych na Jasną Górę. Przeor odpisuje na list przeciwników tego wydarzenia, że Kościół jest miejscem dla wszystkich. Fot. Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
14 kwietnia ma się odbyć pielgrzymka narodowców na Jasną Górę. Protestujący przeciwko temu wydarzeniu napisali list do przeora paulinów, w którym prosili go o odwołanie imprezy z uwagi na nacjonalistyczne poglądy pielgrzymów. Przeor jednak nie zamierza przychylić się do tej prośby argumentując, że "Kościół jest dla wszystkich".

V Pielgrzymka Środowisk Narodowych ma się odbyć 14 kwietnia. Impreza została zorganizowana przez Młodzież Wszechpolską, Ruch Narodowy i ONR. Jeśli wszystko odbędzie się tak jak na ostatnim Marszu Niepodległości, można się spodziewać płonących rac, szumu flag i transparentów z nacjonalistycznymi hasłami. Po przemarszu narodowców 11 listopada media na całym świecie pisały o powstającym z kolan polskim nacjonalizmie i faszyzującej młodzieży.

Grupa przeciwników pielgrzymki narodowców wystosowała pismo do przeora klasztoru na Jasnej Górze z prośbą, żeby ten odwołał imprezę.  "Domagamy się podjęcia działań zmierzających do uniemożliwienia środowiskom propagującym skrajny nacjonalizm, sprzeczny z wartościami chrześcijańskimi, głoszenia na terenie Klasztoru Jasnogórskiego treści pogwałcających naukę Kościoła" - można było przeczytać między innymi w liście, który trafił też do redakcji portalu gazeta.pl.

Sygnatariusze listu zwracają uwagę na to, że hasła, wygłaszane przez osoby ze środowisk narodowych, wzywają do nienawiści, przemocy (m.in. na tle rasowym) czy "śmierci wrogów ojczyzny".  Przypomnieli także, ze gdy w styczniu aktywiści protestowali przeciwko ksenofobii na pielgrzymce kibiców, doszło do aktów przemocy. 


Jeśli jednak ktoś miał nadzieję, że list do przeora sprawi, iż narodowcy nie będą mile widziani na Jasnej Górze, to lepiej niech szybko porzuci nadzieję. Biuro prasowe Jasnej Góry opublikowało list przeora. O. Marian Waligóra odrzuca argumenty autorów listu i podkreśla, że klasztor jest otwarty dla wszystkich wiernych, a zakon wymaga jedynie "szacunku dla świętego miejsca". Zaznacza, że według ustaleń z organizatorami pielgrzymka narodowców ma mieć charakter modlitewny.

źródło: gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...