Z tego będzie afera. Twierdziła, że "Żydzi bawili się w gettach", właśnie przyznano jej nagrodę im. Jana Karskiego

Dr Ewa Kurek znana jest ze swoich kontrowersyjnych poglądów.
Dr Ewa Kurek znana jest ze swoich kontrowersyjnych poglądów. Fot. Screen z YouTube'a / kruk 1959
Znana ze swoich zdumiewających wypowiedzi w sprawie na temat Żydów historyczka Ewa Kurek została laureatką Humanitarnej Nagrody im. Jana Karskiego. Nagroda miała być jej wręczona w polskim konsulacie w Nowym Jorku 18 kwietnia, ale gala została jednak odwołana. Nowy termin ma zostać ogłoszony niebawem. Kurek zasłynęła m.in. kontrowersyjną książką "Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945".

Humanitarną Nagrodę im. Jana Karskiego przyznaje od 2013 roku Komitet Dialogu Polsko-Żydowskiego. Trafia ona do osób, które okazują "odwagę oraz łaskę mimo rosnącej presji, biurokratycznej inercji, totalitarnych ograniczeń lub powszechnej obojętności wobec osób, które są ofiarami przemocy fizycznej lub dyskryminacji na tle kulturowym". W przeszłości nagrodę im. Karskiego otrzymała m.in. Irena Sendler.

Tymczasem dr Ewa Kurek znana jest ze swoich kontrowersyjnych poglądów odnośnie Żydów. Już w programie TVP Info w rozmowie z Magdą Ogórek powiedziała, że "zamordowani polscy Żydzi nas obronią". Niejednokrotnie poddawała w wątpliwość śledztwa IPN odnośnie mordu w Jedwabnem. Zaś w książce "Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945" napisała, że gdy "Polacy bali się o życie, Żydzi w gettach się bawili, bo mieli co świętować".

Szok i niedowierzanie
Sprawa zdążyła już rozejść się szerokim echem. Dr hab. Rafał Pankowski, wykładowca Collegium Civitas, nie mógł pohamować swojego zdziwienia. – Jestem zszokowany tą informacją. Zestawienie nazwisk Jana Karskiego i Ewy Kurek wydaje się czymś niewłaściwym. Myślę, że zdumiony byłby sam Karski – powiedział "Rzeczpospolitej".


W podobnym tonie wypowiadał się również Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego oraz redaktor naczelny miesięcznika "Charaktery". "(…) Nagroda za dokonania na polu dialogu polsko-żydowskiego takiej osobie jak Ewa Kurek jest szyderstwem z wysiłku osób od lat starających się o pojednanie między Polakami i Żydami, jest jak podpalenie lontu pod ładunkiem, którego eksplozja całkowicie zrujnuje wątłe fundamenty prawdziwego dialogu" – można przeczytać na jego facebookowym profilu.
źródło: "Rzeczpospolita"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...