Kolejny naukowiec nie przyjmie odznaczenia z rąk Andrzeja Dudy. Wszystko przez "wielokrotne łamanie konstytucji"

Kolejny naukowiec nie chce przyjąć odznaczenia z rąk Andrzeja Dudy.
Kolejny naukowiec nie chce przyjąć odznaczenia z rąk Andrzeja Dudy. Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
To już kolejny człowiek ze świata nauki, który nie chce przyjąć odznaczenia od prezydenta Andrzeja Dudy. Tym razem jest to prof. Grzegorz Gorzelak, specjalista w problematyce rozwoju regionalnego i lokalnego – podaje "Gazeta Wyborcza". I znów powodem jest łamanie przez głowę państwa konstytucji.

Naukowiec Uniwersytetu Warszawskiego miał otrzymać Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie". Jednak prof. Gorzelak postanowił nie przyjmować tego zaszczytu z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

W specjalnym liście skierowanym do głowy państwa profesor podaje motywy odmowy. A są one podobne do wielu wcześniejszych przypadków. "Tego wysokiego odznaczenia państwowego nie mogę od Pana przyjąć. Sprawując najwyższy urząd w państwie,wielokrotnie złamał Pan Konstytucję RP, przyczyniając się do powstania i pogłębiania chaosu prawnego i politycznego w naszym kraju oraz radykalnie osłabiając dotychczas wysoką, zasłużoną pozycję Polski w świecie" – napisał naukowiec.
"Przyjmując to odznaczenie, wyraziłby aprobatę dla sposobu, w jaki prezydent sprawuje swoją funkcję – czego uczynić nie może – i uznałby, że Andrzej Duda jest godzien nagradzania obywateli Rzeczypospolitej Polskiej za ich działalność na rzecz dobra Ojczyzny, czego także uznać nie może" – stwierdził profesor Gorzelak. To nie pierwszy taki przypadek w ostatnim czasie. Przyjęcia odznaczenia odmówili choćby: były opozycjonista Krzysztof Siemieński, prof. Ludmiła Żylińska czy prof. Wojciech Bielecki. Wszyscy uzasadniali swoje decyzje łamaniem przez Andrzeja Dudę konstytucji.

źródło: wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...