Jest wyrok w sprawie znieważenia godła przez Nergala. Prokuratura domagała się 10 miesięcy więzienia

Adam "Nergal" Darski został uniewinniony w sprawie rzekomego znieważenia godła polskiego.
Adam "Nergal" Darski został uniewinniony w sprawie rzekomego znieważenia godła polskiego. Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Sąd Okręgowy zdecydował o uniewinnieniu lidera grupy Behemoth Adama "Nergala" Darskiego. Przypomnijmy, że lider zespołu został oskarżony o publiczne znieważanie polskiego godła. Behemoth wpadł bowiem na pomysł "modyfikacji" symbolu narodowego, co spotkało się ze sporym sprzeciwem. Dodajmy, że wyrok nie jest prawomocny.

Prokuratura domagała się od muzyka 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 10 tys. zł grzywny. Trasę zespołu Behemoth pt. "Rzeczpospolita Niewierna", która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r., promowała bowiem grafika przedstawiająca wizerunek białego orła, tyle że bez korony – głowę ptaka okalały diabelskie rogi. Co więcej, poza wizerunkiem orła na grafice widniały dwa węże i czaszki, a ponadto odwrócony krzyż.

Prokuratorzy uzyskali opinie biegłych specjalizujących się heraldyce, historii i ikonografii. Ci stwierdzili, że chodziło o zniekształcenie wzoru godła RP, tak by nabrał treści ideowo zupełnie różnej od historyczno-państwowej. – W moim odczuciu sąd nie wziął pod uwagę całego kontekstu twórczości zespołu Behemoth, który jest znany ze znieważania symboli religijnych – powiedział Onetowi Marek Dudziński, radny dzielnicowy z Gdyni i polityk PiS, który w 2016 r. złożył zawiadomienie przeciwko Adamowi "Nergalowi" Darskiemu.

Marek Dudziński dawniej zapewniał, że ma zamiar nakłaniać kluby, które znalazły się na trasie zespołu, aby odmawiały występu metalowców. Do zawiadomienia dołączył się także Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami. Według Dudzińskiego doszło do profanacji na szeroką skalę.


źródło: Onet
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...