Różnice między podatkiem liniowym a progresywnym. Oto zalety i wady obu form opodatkowania

Wybór między podatkiem liniowym a progresywnym zależy przede wszystkim od tego, jakie przychody może uzyskać czyjaś działalność.
Wybór między podatkiem liniowym a progresywnym zależy przede wszystkim od tego, jakie przychody może uzyskać czyjaś działalność. Fot. 123rf.com
Każda osoba rozpoczynająca własną działalność gospodarczą ma możliwość wybrania formy opodatkowania. Można się zdecydować na opodatkowanie liniowe lub progresywne. Pierwszy z nich jest najczęściej wybieraną opcją, choć niekoniecznie musi oznaczać najlepsze rozwiązanie dla danego podatnika. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie dochody generuje działalność.

Podatek liniowy
Podatek liniowy obowiązuje w Polsce od 2009 roku i jest dość prostą formą rozliczania. Wysokość odprowadzanej kwoty jest proporcjonalna do podstawy opodatkowania. Ta jest stała i zawsze wynosi 19 proc. Daje to o tyle korzystną sytuację, że nie trzeba się martwić o dodatkowe kosza na rzecz państwa, jeżeli wskoczy się na wyższy próg podatkowy. Inną zaletą podatku liniowego jest brak konieczności regulowania płatności, jeśli nie osiągnie się przychodu.

Jednak wady podatku liniowego związane są z brakiem możliwości łączenia dochodów z różnych źródeł. Nie ma możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem oraz w przypadku samotnego wychowywania dziecka. Nie można odliczyć żadnych ulg. Nie można zastosować kwoty zmniejszającej podatek. Jeżeli nie zostanie przekroczona suma dochodu wynosząca 85 528 zł, to podatek będzie wyższy niż w modelu progresywnym.

Podatek progresywny
Ten model wprowadzono w Polsce w latach 90. Podatek progresywny charakteryzuje się dwoma stawkami podatkowymi, które są uzależnione od wysokości dochodu. Pierwsza stawka wynosi 18 proc. Obejmuje te osoby, których dochód nie przekroczył sumy 85 528 zł. Sytuacja zmienia się w przypadku, gdy ta suma zostanie przekroczona. Wtedy kwota zostanie opodatkowana stawką 32 proc. Właśnie ten aspekt określa się jako największą wadę metody progresywnej.


Pojawiają się jednak inne plusy. Można skorzystać z różnego rodzaju ulg i odliczeń. Jedną z nich jest ulga na dzieci przysługująca rodzicom czy opiekunom prawnym. Podatek progresywny jest wyjątkowo atrakcyjny dla osób samotnie wychowujących dzieci. Mogą się rozliczyć na preferencyjnych warunkach i jednocześnie skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Kolejną zaletą jest możliwość wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem. Ta opcja jest korzystna z racji, że małżonkowie sumują i płacą podwójny podatek od połowy kwoty. Jeśli jeden z nich zarabia mniej niż 85 528 zł, a drugi powyżej, to wówczas temu drugiemu uda się uniknąć 32 proc. stawki opodatkowania.
Trwa ładowanie komentarzy...